Ebru sanatının fiziksel olarak incelenmesi
A Physical study of the art of marbling
- Tez No: 95041
- Danışmanlar: PROF. DR. DURUL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET 600 yıllık bir geçmişi olan 'Ebru Sanatı' usta-çırak ilişkisi içinde günümüze kadar sürmüştür. Ebru yapımında kullanılan malzemelerin oranları ustaların yaptığı, deneme yanılmalarla geliştirilmeye çalışılmış fakat bilimsel verilere oturtulamamıştır. Ebru yapımında geven bitkisinden elde edilen kitrenin suda eritilmesi ile taban sıvısı oluşturulur. Boya, su ve öd karışımı (boya eriyiği), taban sıvısı üzerine damlatılır. Boya eriyiği taban sıvısı üzerinde kendine yer açar. Sonra atılan boya eriyikleri de kendinden önce atılanları iterek, kitreye ulaşır yüzeyde yayılır. Yüzey üzerinde meydana gelen üç boyutlu boya tabakası şekillendirildikten sonra kağıt üzerine iki boyuta alınır. Bu olaya 'Ebru' adı verilir (Sayfa 53). Bu çalışmanın amacı, Ebru olayında gerçekleşen fiziksel süreçlerin incelenmesi ve Ebru'da kullanılan malzemelerin parametrelerinin ölçümüdür. Yapılan çalışmalarda; kitre, boya eriyiği ve öd suyunun yoğunlukları, yüzey gerilimi sabitleri ve malzeme hazırlanmasındaki oranlar belirlendi. Bu maddelerin XRF analizi yapıldı. Boya eriyiği-kitre etkileşmesinde; boya eriyiğinin kitre yüzeyi üzerindeki yayılımı, yüzeyde meydana getirdiği filmin kalınlığı belirlendi. Boya eriyiğinin, kitre yüzeyine damlatılmasında yüksekliğin etkisi gözlemlendi. Boya eriyiklerinin, yan yana ve üst üste etkileşimleri, kitre yüzeyi üzerinde meydana getirdikleri filmin ulaşabileceği maksimum kalınlık ve bu kalınlığın aşımı durumundaki çökmeler incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Art of Marbling (Ebru Sanatı), dating back to a 600-year history has hitherto been living with master-apprentice relationship. The ratios of the materials used have been tried to be developed by the trial and error method by masters, rather than through scientific data, which led sometimes to unsuccessful results. For the manufacture of the marbling paper, one forms the basis liquid (used a substrate) dissolving the gumtragacant obtained from the astragalus plant in the water. The dye solutions prepared from dye, water and bile mixed at different ratios are dropped on the basis liquid beginning with the one having the greatest surface tension coefficient. The solution dropped finds for itself some place on the basis liquid and those dropped later diffuse by displacing the previous one, radially outward.The three dimensional dye layer formed on the surface is taken away to a two dimensional configuration, after having been formed which is called 'The Art of Marbling' (Page 53). The aim of this work is to examine the physical processes taking place in this“Marbling”event and to measure the various paramaters of the materials used therein. In the study, the densities of the basis liquid, dye solution and the bile water, their surface tension coefficients and the ratios of preparations are specified and the XRF analysis is carried out. In the dye solutions-basis liquid interaction, the area of the dye solution diffused over the basis liquid and the thickness of the film that it formed are specified. The effect of the height from which the dye solution is dropped onto the surface of the basis liquid is observed. The horizontal and vertical interactions of the dye solutions, the maximum thickness of the film that they form on the basis liquid and the precipitation in the case of the exceeding the limit are investigated.