Çocuklarda ayak bileği travmalarında yatak başı ultrasonografinin tanısal doğruluğu
Diagnostic accuracy of bedside ultrasonography in pediatric ankle trauma
- Tez No: 950443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU MURAT KALAFAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı, acil servise ayak bileği travması nedeniyle başvuran 5–17 yaş arası çocuk hastalarda, yatak başı ultrasonografinin (USG) kırık tespitindeki tanısal doğruluğunu değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Tek merkezli, prospektif gözlemsel bu çalışmaya, izole ayak bileği travması olan ve Ottawa Ayak Bileği Kriterlerinden en az birini karşılayan, 5–17 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. Tüm hastalara öncelikle yatak başı ultrasonografi uygulandı, ardından radyografi ile doğrulama yapıldı. Tanısal doğruluk, duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif öngörü değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 74 hasta dahil edildi. USG kırık saptamadaki duyarlılığı %90,5, özgüllüğü %75,5, pozitif öngörü değeri %59,4, negatif öngörü değeri ise %95,2 olarak bulundu. X-ray için bu değerler sırasıyla %90,5, %100, %100 ve %96,4 olarak saptandı. USG ile X-ray arasında anlamlı düzeyde uyum gözlendi . Her iki yöntemin de fraktür dışlamada yüksek doğruluk sağladığı, ancak X-ray'in pozitif tanı koymadaki üstünlüğü dikkat çekti. Genel doğruluk oranı USG için %79,7, X-ray için %97,3 olarak belirlendi. Sonuç: Yatak başı USG, çocukluk çağı ayak bileği travmalarında hızlı, non-invaziv ve güvenilir bir tanı yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle görüntüleme gecikmesinin yaşandığı yoğun acil servis koşullarında, radyografiye alternatif veya tamamlayıcı bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to evaluate the diagnostic accuracy of bedside ultrasonography in detecting fractures in pediatric patients aged 5–17 years presenting to the emergency department with ankle trauma. Material and Method: This single-center prospective observational study included patients aged 5–17 years with isolated ankle trauma who met at least one of the Ottawa Ankle Rules criteria. All patients underwent bedside ultrasonography followed by radiographic imaging for confirmation. Diagnostic parameters including sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) were calculated. Results: A total of 74 patients were included in the study. The sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) of ultrasonography in detecting fractures were 90.5%, 75.5%, 59.4%, and 95.2%, respectively. For X-ray, these values were 90.5%, 100%, 100%, and 96.4%, respectively. A significant level of agreement was observed between USG and X-ray. Both methods demonstrated high accuracy in ruling out fractures; however, X-ray showed superior performance in confirming the presence of fractures. The overall accuracy was calculated as 79.7% for USG and 97.3% for X-ray. Conclusion: Bedside ultrasonography is a rapid, non-invasive, and reliable diagnostic tool in the evaluation of pediatric ankle trauma. In crowded emergency settings where immediate radiographic imaging may be delayed, ultrasonography can serve as an alternative or complementary diagnostic method.