Türkiye bankacılık sektöründe piyasa yapısı ve performans ilişkisi
Market structure and performance relationship in the Turkish banking sector
- Tez No: 950444
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bankacılık sistemi finansal sisteme yön veren, ekonomik kalkınmaya topladığı kaynaklarla büyük destek sağlayan stratejik bir konumdadır. Söz konusu sektörde meydana gelen en ufak değişimler genel ekonomimize hatta insanlarımızın davranışına kadar sirayet etmektedir. Dolayısıyla bankacılık sektörünün piyasa yapısı ve rekabetçilik seviyesi tüm ekonomik faktörler için önem arz etmektedir. Çalışmamızda öncelikle Yapı-Davranış ve Performans ilişkisi çerçevesinde bankacılık piyasası üzerine yapılan çalışmalar incelenmiş, piyasa yapıları ile piyasa yoğunlaşma ölçütlerine değinilmiştir. Daha sonrasında Türk bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi ve yeniden yapılandırılma sonrası güncel durumdan bahsedilmiştir. Son olarak ise, Türkiye bankacılık sektöründeki rekabet yapısını dinamik panel veri yöntemleri kullanarak 2003–2023 dönemine ait banka düzeyindeki panel veri seti üzerinde, faiz gelirlerinin belirleyicileri analiz edilmiştir. Modelde, faiz gelirlerinin gecikmeli değerleri ile birlikte bankaların mevduat maliyeti, faiz dışı giderler, personel giderleri, kredi portföyü büyüklüğü, öz kaynak oranı ve şube yoğunluğu gibi değişkenler kullanılmıştır. Türkiye bankacılık sektörü 2003-2023 dönemi itibariyle Panzar-Rosse modeli aracılığıyla ölçülmüştür. Yapılan ekonometrik çalışma sonucunda, Türk bankacılık sektörü literatürde belirtilen çalışmalara paralel olarak monopolcü rekabet yapısına sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking system holds a strategic position by guiding the financial system and significantly contributing to economic development through the mobilization of resources. Even minor changes in this sector can have far-reaching effects on the overall economy, extending even to individual behavioral patterns. Therefore, the market structure and competitiveness of the banking sector are of critical importance for all economic variables. In this study, we begin by reviewing the existing literature on the banking market within the framework of the Structure-Conduct-Performance (SCP) paradigm, with a particular focus on market structures and measures of market concentration. Subsequently, we examine the historical development of the Turkish banking sector and discuss its current status following the restructuring process. Finally, we analyze the competitive structure of the Turkish banking sector by employing dynamic panel data methods on a bank-level panel dataset covering the 2003–2023 period. The determinants of interest income are examined using a model that incorporates lagged values of interest income along with variables such as deposit costs, non-interest expenses, personnel expenses, loan portfolio size, equity ratio, and branch density. For the 2003–2023 period, the competitive structure of the Turkish banking sector is assessed through the Panzar-Rosse model. The econometric analysis reveals that, in line with findings in the literature, the Turkish banking sector exhibits characteristics of monopolistic competition.