Osmanlı Dönemi'nde Draç (XIX. yüzyıl)
Draç in the Ottoman Period (XIXth century)
  1. Tez No: 950461
  2. Yazar: SEMI DURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Osmanlı Döneminde Draç (XIX. Yüzyıl) Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında Draç şehri, fiziksel yapısı, sosyal yaşamı ve özellikle idarî teşkilatı bakımından bir dönüşüm geçirmiştir. Araştırma sürecinde, şehrin fiziksel dönüşümünü ortaya koyan önemli değişimler belirlenmiş, ayrıca ekonomik yaşama dair dikkate değer veriler elde edilmiştir. Bu bağlamda Draç'ın bir liman şehri olarak transit ticarette oynadığı rol ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda XIX. yüzyılın Osmanlı Devleti için taşıdığı küresel sorunlara rağmen, şehirde çeşitli ve işlevsel bir idarî yapının varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Durrës During the Ottoman Period (XIXth Century) In the last century of Ottoman rule, the city of Durrës underwent a remarkable transformation in terms of its physical structure, social life, and particularly its administrative organization. The research identified significant changes that reflected this physical transformation and revealed important data regarding the city's economic life. In this context, Durrës's role as a port city in transit trade came to the forefront. Despite the global challenges faced by the Ottoman Empire in the XIXth century, the existence of a diverse and functional administrative structure in the city was also observed.