Ünı̇versı̇te öğrencı̇lerı̇nı̇n mobı̇l telefonsuz kalma korkusu (Nomofobı̇) ı̇le yalnızlık düzeylerı̇nı̇n arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesi
Analysis of the relationship between university students fear of loss of a mobile phone (Nomophobi) and levels of loneliness
- Tez No: 950460
- Danışmanlar: PROF. FİKRET GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin mobil telefonsuz kalma korkusu (nomofobi) ile yalnızlık düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 400 (200 erkek 200 kadın) üniversite öğrenci dahil olmuştur. Çalışmada veri toplama araçları olarak Yıldırım, Sumuer, Adnan ve Yıldırım (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan Nomofobi Ölçeği, Demir, (1989) tarafından Türkçeye uyarlanan UCLA Yalnızlık Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmanın evren ve örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılındaki Erzincan ve Kayseri'deki üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma bağlamında toplanan formlar SPSS 27.0 paket programında kullanılmıştır. Çalışma kapsamında toplanan formların analizinde betimsel analizlerden faydalanılmıştır. Veri setinin normal dağılım gösterip göstermediğinin incelenmesi adına çarpıklık ve basıklık katsayıları bakılmıştır. Normal dağılım gösterdiği anlaşılan veri setinde ilişkileri incelemek adına Pearson Momentler Korelasyon Katsayısı; ikili gruplar için farklılaşmanın yönünü belirlemek adına bağımsız örneklemler T testi ve iki veya daha fazla gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizinden (ANOVA), nomofobi düzeylerinin üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeylerini yordayıp yordamadığını belirleme adına Basit Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında Nomofobi ile Yalnızlık arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen sonuçlar alan yazını kapsamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the fear of being without a mobile phone (nomophobia) and loneliness levels of university students. The study included 400 (200 male and 200 female) university students. Nomophobia Scale adapted into Turkish by Yıldırım, Sumuer, Adnan and Yıldırım (2016), UCLA Loneliness Scale adapted into Turkish by Demir (1989) and personal information form developed by the researcher were used as data collection tools in the study. The population and sample of the study consisted of university students in Erzincan and Kayseri in the 2024-2025 academic year. The forms collected in the context of the study were used in SPSS 27.0 package programme. Descriptive analyses were used in the analysis of the forms collected within the scope of the study. Skewness and kurtosis coefficients were examined to examine whether the data set was normally distributed. Pearson Moment Correlation Coefficient was used to examine the relationships in the data set, which was found to be normally distributed; independent samples T test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) for two or more groups were used to determine the direction of differentiation for paired groups, and Simple Linear Regression Analysis was used to determine whether nomophobia levels predict university students' loneliness levels. When the findings of the study are examined, it is seen that there is a positive and moderately significant relationship between Nomophobia and Loneliness. The results obtained in the study were discussed within the scope of the literature and recommendations were made.