Bir halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medyanın kriz durumlarında örgütlenme amacıyla kullanılması; 6 Şubat Depremi örneği
Use of social media as a public relations tool for organizational purposes in crisis situations; the example of the February 6 Earthquake
  1. Tez No: 950462
  2. Yazar: MUSTAFA PİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KARADAĞ ALÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 depreminde, sosyal medyanın kriz yönetiminde örgütlenme aracı olarak kullanımını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Giresun ilindeki kurum/STK/derneklerin deprem sürecinde sosyal medya kullanım pratiklerini ve bunun örgütlenmeye etkisini inceleyerek, sosyal medyanın afet iletişimindeki rolünü ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup veri toplama aracı olarak yapılandırılmış görüşme ve amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Giresun'da faaliyet gösteren 20 kurum/STK temsilcisiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve kategorize edilmiştir. Araştırma sonuçları, kurumların en çok Facebook ve WhatsApp platformlarını kullandığını, sosyal medyanın yardım faaliyetleri, örgütlenme ve koordinasyonda etkili bir araç olarak öne çıktığını, hızlı bilgi paylaşımı ve geniş kitlelere ulaşma imkanı sağladığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bilgi kirliliği ve dezenformasyonun önemli bir sorun olduğu ve kurumların sosyal medya kullanımında sistematik bir yaklaşım sergileme noktasında eksiklerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the use of social media as an organizational tool in crisis management during the February 6, 2023 earthquake. It aims to reveal the role of social media in disaster communication by examining the social media usage practices of institutions/NGOs/associations in Giresun province during the earthquake process and its effect on organization. In the study, qualitative research method was preferred and structured interview and purposive sampling techniques were used as data collection tool. In-depth interviews were conducted with 20 institution/NGO representatives operating in Giresun, and the obtained data were evaluated and categorized using thematic analysis method. The research results reveal that institutions use Facebook and WhatsApp platforms the most, social media stands out as an effective tool in aid activities, organisation and coordination, and provides rapid information sharing and the opportunity to reach large audiences. However, it was seen that information pollution and disinformation are important problems and that institutions have deficiencies in terms of demonstrating a systematic approach in social media use.