Sendika organları ve organlar arası yetki devri
The organs of the trade union and the delegation of authority among them
- Tez No: 950500
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de sendikalar, işçi ve işverenlerin ekonomik ve sosyal haklarını koruyan temel yapılar olarak çalışma hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Birer özel hukuk tüzel kişisi olan sendikaların işleyişi, sendikanın anayasası niteliğinde olan tüzük ve kanunlar kapsamında sahip oldukları organlar aracılığıyla mümkündür. Sendikaların zorunlu organları 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda sayılmış ayrıca seçimlik organlar da kurabileceği hükme bağlanmıştır. Organların yetkileri açık bir şekilde düzenlenmemiş hukuki sınırlar çerçevesinde sendika tüzüğüne geniş bir serbesti tanınmıştır. Bu serbesti sebebiyle tüzükte yapılan düzenlemelerle, genel kurul kararlarıyla veya iç yönetmeliklerle hukuksuz yetki devirleri gerçekleştirildiği ve bazen bu yetkilerin antidemokratik şekilde kullanıldığı görülmektedir. Tezimiz sendika organlarının yetkilerini ve bu yetkilerin devrini daha anlaşılır ve demokratik bir çerçeveye oturtmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu esas alınarak sendika organlarının yetkileri ve yetki devri sendika içi demokrasi perspektifinden ele alınmıştır. Konunun somutlaştırılabilmesi için altmış yedi sendika tüzüğü detaylı bir şekilde incelenmiş, tüzüklerde yer alan yetki ve yetki devirlerine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca yetki devirlerine ilişkin yargı kararlarına yer verilmiştir. Araştırmada, yetki devrinin karar alma süreçlerini hızlandırabileceği ancak antidemokratik uygulamalara yol açabileceği, açılacak davalarla organ kararlarının iptalinin talep edilebileceği ve bu durumun üye katılımını azaltarak sendikanın meşruiyetini zedeleyebileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, trade unions are vital for protecting workers' and employers' economic and social rights. Operating under private law, they are governed by legislation, such as Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining Agreements, and their bylaws. This law outlines obligatory organs but leaves their authority undefined, granting unions flexibility in their bylaws. However, this discretion can lead to unlawful or undemocratic delegations of authority via bylaw amendments, general assembly resolutions, or internal regulations. This thesis examines the authority of union organs and their delegation to foster a transparent and democratic framework. It analyzes these dynamics using Law No. 6356, Law No. 4688 on Public Servants' Trade Unions and Collective Agreement Law, and the Turkish Civil Code No. 4721. The study reviews the bylaws of 67 trade unions and judicial rulings on delegation, assessing their implications for intra-union democracy. Findings reveal that while delegation can improve decision-making efficiency, it risks enabling undemocratic practices. Legal challenges to organ decisions may also decrease member participation, potentially weakening union legitimacy. The research advocates for clearer legal definitions of organ authority and reforms in bylaws and legislation to enhance transparency and engagement.