İç kontrole yönelik süreç analizi, modelleme ve bir elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşunda uygulama
Process analysis, modelling and an application of internal control in an electronic money and payment services institution
- Tez No: 950499
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İç kontrol sistemi, işletmelerin faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde yürütmelerine katkı sağlamasının yanı sıra, yasal düzenlemelere uyumun temin edilmesi, varlıkların korunması, finansal raporların güvenilirliğinin artırılması ve hata, hile ile usulsüzlüklerin önlenmesini amaçlayan bütüncül bir yapıdır. Etkin ve sürdürülebilir iç kontrol sistemi için, iş süreçlerinin tanımlanması, süreçler arası ilişkilerin analiz edilmesi ve bu süreçlerde ortaya çıkabilecek risklerin belirlenerek kontrol önlemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, iç kontrol sistemleri kurumsal yönetim perspektifiyle ele alınmış; süreç yönetimi ve süreç analizi temelli bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde, elektronik para ve ödeme hizmetleri alanında faaliyet gösteren bir kuruluş özelinde, iç kontrol sistemine yönelik modelleme çalışması gerçekleştirilmiş, bu modelin kuruluşlarda etkili biçimde uygulanmasına ilişkin önerilere yer verilmiştir. Ayrıca, bu kuruluşlar için örnek teşkil edebilecek temel iş süreçleri detaylandırılmıştır. Çalışmanın temel amacı; hızla gelişen finansal teknoloji sektöründe faaliyet gösteren bu kuruluşların, hem operasyonel etkinlik ve verimliliklerini artırmalarını hem de mevzuata uyum süreçlerini destekleyecek bir iç kontrol çerçevesi sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines internal control systems within the framework of corporate governance and evaluates them through a process-oriented analytical approach. Internal control is defined as a comprehensive system that not only ensures the efficient and effective execution of operations but also enables compliance with legal regulations, protects assets, enhances the reliability of financial reporting, and prevents errors, fraud, and irregularities.In the application part of the study, a model was developed based on the internal control requirements of an institution operating in the electronic money and payment services sector. The model includes suggestions for effective and efficient implementation and basic organizational sample business process examples for other institutions in the sector. The main objective of the study is to present a tailored internal control framework to meet the operational and regulatory needs of electronic money and payment institutions operating in the rapidly evolving financial technology industry, thereby supporting both regulatory compliance and operational efficiency.