Kişisel verilerin işlenmesinde rıza
Consent to the processing of personal data
  1. Tez No: 950501
  2. Yazar: AYŞE NUR OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojinin hızla gelişerek dönüşüm içerisinde olduğu günümüzde kişisel verilerin korunması, kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunarak zarar görmemesi ve aynı zamanda veri sorumlularının faaliyetlerine devam etmeleri için gerekli verilere ulaşabilmesinin önünün açılması gerekliliği karşısında hukuki, adil bir dengenin sağlanması adına çok önemli bir konumda yer almaktadır. Bu çalışma ile kişisel verilerin işlenmesi faaliyetleri ve bu süreçte rıza kavramının hukuki boyutlarını derinlemesine incelenerek, Türk hukukundaki düzenlemeler ile uluslararası veri koruma normlarının karşılaştırmalı bir perspektiften değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle kişisel veri kavramı ayrıntılı bir şekilde ele alınmış; daha sonrasında, kişisel verilerin işlenme şartları detaylandırılarak, hangi durumlarda ve koşullarda verilerin işlenmesinin hukuka uygun kabul edildiği açıklanmıştır. Son bölümde ise açık rıza kavramı, kişisel veri işleme süreçlerinin temel dayanaklarından biri olarak ele alınarak bu kavramın hem ulusal hem de uluslararası hukuk düzenindeki yeri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world where technology is rapidly developing and transforming, the protection of personal data is in a very important position in order to ensure a legal and fair balance in the face of the necessity to protect the fundamental rights and freedoms of individuals and at the same time to pave the way for data controllers to access the data necessary to continue their activities. With this study, it is aimed to evaluate the current regulations in Turkey and international data protection norms from a comparative perspective by examining in depth the legal dimensions of the processing of personal data and the concept of consent in this process. Within the scope of the study, firstly, the concept of personal data is discussed in detail; then, the conditions for the processing of personal data are elaborated and it is explained under which circumstances and conditions the processing of data is considered lawful. In the last section, the concept of explicit consent is considered as one of the main bases of personal data processing processes and the place of this concept in both national and international legal order is analysed.