20. yüzyılda plastik sanatların mimarlığa ve sanal mimarlığa etkileri
Influences of plastic arts to architecture in 20th century
  1. Tez No: 95051
  2. Yazar: AYLİN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Mimarlık, içinde bulunduğu çevreye ait bir söylemdir. Toplumun yapısına, bireyin ihtiyaçlarına, teknolojik gelişmelere ve ekonomik verilere bağlı olarak biçimlenir. Günümüz mimarlık söylemini anlama ve yorumlamada dönemin sanat, bilim ve felsefe alanındaki düşünceler bize ışık tutacaktır. Nietzsche'ye göre sanat, insanın yaratıcı gücünün yoğunlaştığı bir basan alanıdır, her türlü düşünce burada yeşerir. Bu bağlamda, mimari düşüncelerin ve biçimlenişlerin oluşumunda sanatın etkisi yadsınamaz. Bu doğrultuda yapılan çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve sınırlan belirlenmektedir. İkinci bölümde konu alanı tanıtılmakta, tarihsel süreçte estetik kuramlar ve 20.yy'daki felsefe-bilim-sanat-mimarlık alanındaki gelişmeler incelenerek, sanat mimarlık ilişkisi kurulmaktadır. Üçüncü bölümde, Endüstri Devrimiyle birlikte plastik sanatların soyut sanata yönelmesi ve soyut sanatın mimari biçimlenişe etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, teknolojik gelişmeler sayesinde hayat bulmuş sanal gerçeklik kavramının sanatsal bağlamı tartışılmıştır. Sanal mimarlık örnekleri incelenerek, 'sanal mimarlık nedir?' sorusuna cevap aranmıştır. Beşinci bölümde ise 20.yy'da mimarlık ve sanal mimarlık alanlarındaki gelişmeler plastik sanatlar bağlamında değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Architecture is a discourse belonging to the environment it exists. It's shaped according to the needs of the individual, technological developments and economical datums. The artistic, scientific & philosophical thoughts of the period will help us to understand and interpret today's architectural discourse. According to Nietzsche art is a success field that the humans creative power becomes dense, every kind of thought arises here. In that context, the influence of art can't be ignored in the formation of architectural thoughts and manners. In that direction, the study comprises 5 chapters. In the 'introduction' section, the aim of the study, it's range and limits are determined. In the second chapter, the subject matter is defined. Furthermore, the esthetic theories in historical process; and the developments in the fields of philosophy- science- art- architecture in 20th century are examined. Then the art- architecture relationship is established. In the third chapter by the industrial revolution the inclination of plastic arts to 'abstract art' and the architectural formation is studied. In the fourth chapter, the artistic context of the virtual reality concept, appeared due to the technological developments is discussed. The answer to the question of 'what is virtual architecture' is looked for by studying the virtual architecture samples. In the fifth chapter the developments in the fields of architecture and virtual architecture are put forward in the context of plastic arts. Vll