Suriyeli sığınmacı çocukların suça sürüklenme sebepleri ve risk faktörleri
Causes and risk factors leading Syrian refugee children to delinquency
  1. Tez No: 950511
  2. Yazar: YASEMİN GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
2011 yılında baş gösteren Suriye iç savaşı nedeniyle Türkiye'ye göç eden, Suriyeli sığınmacı çocukların suça sürüklenme nedenlerinin incelenmesini amaçlayan bu çalışma; çocukların suça sürüklenmelerine neden olan süreçleri, betimsel tarama ile niceliksel olarak ele almıştır. Çalışmanın amacı; Hatay'da yaşayan Suriyeli çocukların suça sürüklenme sebeplerini inceleyerek, alınabilecek koruyucu destekleyici tedbirleri açıklayarak, sorunların bir çok açıdan anlaşılmasına ve çözümüne katkı sunabilmektir. Bu kapsamda Hatay Adliyesi Çocuk Mahkemesi'nde yargılanan“Suriyeli Suça Sürüklenen Çocuklar”ile birebir görüşen pedagog, psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından 01.06.2022 ve 01.06.2024 tarihleri arasında hazırlanan toplam 59 adet“Sosyal İnceleme Raporu”ele alınmış ve betimsel tarama ile dokümanlar analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra alan yazındaki çalışmalar ve TÜİK' in yayınladığı istatistiklerden de elde edilen veriler çalışmaya eklenmiştir. Çalışma sonucunda; Hatay'da yaşayan suça sürüklenen Suriyeli çocukların, çoğunluğunun 16-20 yaş aralığındaki erkek çocuklardan oluştuğu, büyük bir kısmının okula devam etmediği ve eğitim süreçlerine dahil olmak istemediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra; çocukların ve ailelerinin genelinin suç geçmişi olmadığı, çocukların olumsuz davranışları pekiştiren akranlarının ve düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip ailelerinin olmasının onların suça sürüklenmesinde önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Ayrıca çocukların en çok mala karşı işlenen suçlardan hırsızlık suçuna karıştığı, yine bu çocuklardan yarısına yakınının çocuk işçi konumunda olduğu belirlenmiştir. Suriyeli çocukların eğitim hayatına entegrasyonunun önemi kadar ailelerinin sosyo-ekonomik olarak güçlendirilmesinin ve böylelikle çocukların topluma kazandırılabilmelerinin sağlanmasının hem çocukların hem ülkenin geleceği için çok önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors contributing to the delinquency of Syrian refugee children who migrated to Turkey following the outbreak of the Syrian civil war in 2011. The research analyzes the processes leading to their involvement in delinquent behavior using a descriptive survey model and quantitative methods. The aim of the study is to examine the reasons for delinquency of Syrian children living in Hatay, to explain the protective and supportive measures that can be taken, and to contribute to understanding and solving the problems from multiple perspectives. In this research, social inquiry reports prepared by professionals (pedagogues, psychologists, and social workers), who are working in Hatay Child Courts about the child driven to crime, have been examined. The study has been conducted with quantitative research methods, and in this frame 59 social inquiry reports prepared in Hatay Child Court between 01.06.2022 and 01.06.2024 have been examined through descriptive survey model. In addition, data from relevant literature and statistical reports published by the Turkish Statistical Institute (TÜİK) were incorporated into the study. As a result of the study; it was determined that the majority of Syrian children in conflict with the law in Hatay are male children aged between 16–20, that a large part of them do not attend school, and that they do not want to participate in educational processes. In addition; it was determined that most of the children and their families did not have a criminal history, and that having peers who reinforce negative behaviors and families with low socio-economic status played an important role in their involvement in crime. It was also determined that children were mostly involved in crimes against property, particularly theft, and that nearly half of these children were in the position of child laborers. It can be concluded that while the integration of Syrian children into the education system is of critical importance, empowering their families socio-economically and facilitating the reintegration of these children into society is equally essential for the future of both the children and the country.