İlahiyat fakültesi öğrencilerinin inanç akımlarına yaklaşımı: MCBÜ İlahiyat Fakültesi örneği
The approach of theology faculty students to belief systems: The example of MCBÜ Theology Faculty
- Tez No: 950551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEFA TURAN, PROF. DR. HALİT EV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin Ehl-i Sünnet, Mutezile, Deizm, Agnostisizm ve Ateizm gibi farklı inanç akımlarına yönelik yaklaşımlarını, çeşitli sosyo-demografik değişkenler çerçevesinde değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 öğretim yılında fakültede öğrenim görmekte olan hazırlık ve 1. sınıftan 4. sınıfa kadar olan toplam 292 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından konuyla ilgili bilimsel ve akademik çalışmaların taraması yapılmış, alan yazın irdelenerek ilgili başlıklar halinde derlenip çalışmaya yansıtılmıştır. Uygulanan anket formu, 5'li Likert tipi ölçek kullanılarak hazırlanmış ve SPSS 27.0 programı aracılığıyla frekans, yüzde, ortalama, korelasyon ve non-parametrik testler ile analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen bulgular, öğrencilerin büyük çoğunluğunun Ehl-i Sünnet mezhebine mensup olduğunu ortaya koymuştur. Ortalama ve frekans analizleri sonucunda da Ehl-i Sünnet inancına yönelik tutumların en yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizleri sonucunda Ateizm ile Agnostisizm, Deizm ile Mutezile ve Ateizm ile Mutezile arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca sınıf düzeyi, dindarlık seviyesi, mezuniyet sonrası mesleki yönelim, okul öncesi yaşanılan yer ve bölüm tercih nedeni gibi değişkenlerin; özellikle Ateizm, Agnostisizm ve Mutezile gibi inanç akımları üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin inanç yaklaşımlarında klasik dini anlayışın güçlü bir şekilde sürdüğü; ancak özellikle üniversite eğitimi sürecinde sorgulayıcı ve akılcı eğilimlerin de geliştiği ve alternatif inanç sistemlerine yönelik düşünsel geçişliliklerin oluşabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the approaches of the students of Manisa Celal Bayar University Faculty of Theology towards different belief movements such as Ahl al-Sunnah, Mutazila, Deism, Agnosticism and Atheism within the framework of various socio-demographic variables. The sample of the study consists of a total of 292 students studying at the faculty in the 2024-2025 academic year, from the preparatory and 1st to 4th grades. The survey model, which is one of the quantitative research methods, was used as a method in the study. Scientific and academic studies on the subject were scanned by the researcher, the literature was analysed and compiled under relevant headings and reflected in the study. The questionnaire form was prepared using a 5-point Likert-type scale and analysed with frequency, percentage, mean, correlation and non-parametric tests through SPSS 27.0 software. The findings obtained during the research process revealed that the majority of the students belong to Ahl al-Sunnah sect. As a result of mean and frequency analyses, it was determined that the attitudes towards Ahl al-Sunnah belief were at the highest level. As a result of correlation analyses, positive and significant relationships were found between atheism and agnosticism, deism and mutazila, and atheism and mutazila. In addition, it was seen that variables such as class level, level of religiosity, vocational orientation after graduation, place of residence before school and reason for department preference had significant effects especially on belief movements such as Atheism, Agnosticism and Mutazila. As a result of the research, it was concluded that the classical religious understanding continues strongly in the belief approaches of the students; however, especially during the university education process, questioning and rational tendencies also develop and intellectual transitions towards alternative belief systems can be formed.