Algılanan örgütsel politikanın ölçümüne yönelik bağlama uygun bir ölçek geliştirme çalışması
Development of a scale for measuring perceived organizational politics in a relevant context
  1. Tez No: 950550
  2. Yazar: ANIL KARTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hayatımızın her alanında, sosyal bir canlı olarak katıldığımız her ortamda politik etkilere maruz kalır ya da diğerlerini maruz bırakırız. Politikanın yönetilebilmesinin en önem kazandığı yerler şüphesiz kurumsal örgütlerdir. Yönetim araçlarının belirlenmesi için öncelikle algılanan örgütsel politikayı tespit edecek doğru ve güvenilir test araçlarına ihtiyaç vardır. Araştırma aşamasında; ulusal yazında örgütsel politika algısı ile ilgili taranan tezlerde genellikle aynı ithal ölçeğin farklı biçimlerinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Deniz Dirik ve Hakkı Okan Yeloğlu tarafından 2020 yılında yapılan meta-analiz çalışmasında, algılanan örgütsel politikanın ardılları üzerinde yapılan incelemelere göre, içinde bulunduğumuz toplum yapısı, kültür ve dil özelliklerini de kapsayan bir ölçek geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Kapsamlı bir geçmiş yazın taramasının ardından, politika konusu detaylıca incelenerek ölçümsel süreçlerin ulusal ve uluslararası yazında seyri ortaya konulacaktır. İhtiyaç analizinin ardından yeni bir ölçek geliştirme adımları izlenerek, ulusal araştırmacıların kendi dilinde, toplum ve kültür yapısına uygun, güvenirlilik ve geçerliliği onaylanmış yeni bir ölçeğe sahip olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In every place of our lifes, we expose or are exposed by others to political effects as social beings. The most important places for managing policy are corporate organizations without doubt. In order to determine the management tools, first of all, correct and realiable meausuring tools are needed for defining perceived organizational politics. During the research phase, it's determined that different types of same import scale has been used at the theses in national literature about perception of organizational politics. At the meta analysis study of Deniz Dirik and Hakkı Okan Yeloğlu in 2020, according to outcomes of perceived organizational politics, necessity of developing a scale including the social structure we live in, culture and language characteristics. After a comprehensive past literature review, the policy issue will be examined in detail and the course of measurement processes in national and international literature will be presented. Following the needs analysis, the steps to develop a new scale will be followed, with the aim of national researchers having a new scale that is in their own language, appropriate to the society and cultural structure, and whose reliability and validity have been approved.