القواعد والضوابط الفقهية في كتاب المعاملات من كتاب الهداية
El-kavâid ve'd-Davâbıt el-Fıkhiyye fi'l-buyû' min Kitâbi'l- Hidâye li'l-Merginânî
  1. Tez No: 532754
  2. Yazar: SAMER RİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEHLÜL DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şer'i hukukun teşekkülünde kavaid-i fıkhiyye'nin tesiri büyüktür. Fukahanın kelamından kavaid'in istihracı ,tedrisi ve yine kavaid üzerinden furuatın temellendirilmesi ve tatbik edilmesi,büyük önem arzetmesinin yanında kazandırdığı fıkıh araştırma melekesi,inceliklerin idrak edilmesi, teşri mekasıdının ta'yin edilip anlaşılması ve müçtehid imamların zihinsel kabiliyetlerini ve üstün çalışmalarını ortaya koyar. Kavaid, zevabt , ve akli olguların çalıştırılması ve fıkhın oluşumu için büyük bir servettir. Bu konu üzerinde alimlerin hayli müellafatı mevcuttur. İmam merğinani'nin Hidaye kitabı meselenin talili ve tevcihi yönü ile Hanefi mezhebinin en kuvvetli ve faydalı metni olup tam bir kavaid ve zavabit hazinesidir. Bu çalışmamda İ.merğinani'nin sarahaten veya işareten temas ettiği kavaidi ve zevabıtı Kitab'ul buyu'dan istihraç ettim. Her kavaidi akli ve nakli meaniyi imkan nispetinde şerh ettikten sonra , mukaddime, temhid ve üç fasıl olmak üzere toplam üç kısma ayırdım . Mukaddime, risalenin mevzusunu, seçme sebebi ve takip ettiğim usulü, içermektedir. Temhid kısmı ise İmam Merginani'nin biyografyası ve hidaye kitabının tanıtımı hakkında olup iki bahistir. Geri kalan üç kısım ise; Birinci fasıl ;kaide, dabıt ve benzer kelimelerin manaları aralarında ki farklar , neş'eti ve üzerinden geçen merhaleler . İkinci fasıl ; kaidelerin alfabetik sırası , delilleri ve terettüp eden furuat , Üçüncü fasıl ise ; Zevabit-i fıkhıyye'yi alfabetik sırasını ,delillerini ve terettüb eden fur'uatı içermektedir. Sonra önemli görmüş olduğum konulara işaret ederek risaleyi bitirdim. Araştırmacıların kolaylıkla konulara ulaşabilmesi için umumi bir fihrist ekledim. Rabbime Hamd ettikten sonra yalova üniversitesinde fıkıh ve usülü fıkıh ile meşgul bütün üstatlarıma sonsuz teşekkürlerimi arz eder ve özellikle bana vaktini ayıran kıymetli müşfik müşrifim PEHLÜL DÜZENLİ hocama ve TEMİM ELHELVANİ hocama en derin teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
The jurisprudential rules and regulations form an important part of the Islamic Jurisprudence. However, this discipline (Jurisprudential rules and regulations) has been given a colossal importance by our scholars, who extracted its rules from Quranic and prophetic texts then explained them thoroughly. The Scholars mentioned the jurisprudential subcategories beneath these rules; thereafter, the books about this discipline took a broader dimension to include its foundation and the phases that it has been through. This discipline has no little importance for those who study Fiqh and its foundation; hence, it justifies the aims of legislation, the logic of its justice and nurture the researcher's jurisprudential faculty; moreover, it helps to know the jurisprudence's sources and intricacies, and to find new solutions for modern issues. In this thesis, I explored the Jurisprudential rules and regulations that I could find in al-Hidaya book, Sales chapter by Imam al-Marghinani then I explained them, and I mentioned their subcategories and what the scholars excluded from them. This thesis contains an introduction, preliminary chapter, and three chapters. The introduction contains the thesis topic, its motive, the reason behind choosing it and the methodology I followed. The preliminary chapter contains two sections: the first section: the biography of Imam al-Marghinain. The second section: an introduction for Al-Hidaya book. The three chapters: The first chapter: the definition of the words“rule”(qaida) and“regulation”(dhabit), other relating words, and the foundation and phases. The second chapter: the jurisprudential rules in alphabetical order, their sources and implementation The third chapter: The jurisprudential regulations in alphabetical order, their sources and implementation Finally, I ended up the thesis with the results and recommendations that I reached to and I added at the end an index for better search quality. After Thanking Allah, I express my gratitude to all the stuff in Fiqh and its foundation department in the university of Yalova; specially, my supervisor Dr. Pehlul Düzenl and Dr. Tamim Halwani may God reward them for all efforts and advice they offered to me. Praise be to Allah