Rönesans'tan realizm'e tiyatro metinlerindeki doğa tasvirleri
Nature descriptions in theatre texts from the renaissance to realism
- Tez No: 950618
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışması, Rönesans'tan Realizm'e kadar uzanan süreçte yazılmış olan tiyatro metinlerinde doğa tasvirlerinin işlevlerini, biçimlerini ve düşünsel arka planlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, her biri ait olduğu sanat akımını temsil eden toplam on beş tiyatro oyunu seçilmiş ve bu oyunlardaki doğa betimlemeleri, dramatik yapı içerisindeki anlam ve işlevleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada doğa tasvirlerinin yalnızca dekoratif bir unsur olmadığı; dönemsel estetik, karakter çözümlemeleri ve sahne yorumlarıyla bütünleşen, çok katmanlı anlatım araçları olduğu ortaya konmuştur. Tez kapsamında, nitel araştırma yöntemine bağlı olarak metin çözümleme ve karşılaştırmalı yorumlama teknikleri kullanılmıştır. Rönesans döneminde Shakespeare, Calderón ve Lope de Vega; Klasisizmde Corneille, Racine ve Molière; Romantizmde Goethe, Büchner ve Gogol; Naturalizmde Ibsen ve Strindberg; Realizmde ise Gorki ve Çehov'un eserleri ele alınmıştır. Her dönem, kendi doğa anlayışı çerçevesinde değerlendirilmiş ve bu anlayışın tiyatro metinlerine nasıl yansıdığı örnekler üzerinden tartışılmıştır. Sonuç olarak, doğa tasvirlerinin tiyatroda yalnızca bir arka plan değil; kimi zaman düşünsel bir çerçeve, kimi zaman karakterlerin kişileştirmesi için kullanılan dramatik bir unsur, kimi zaman ise toplumsal eleştirinin bir aracı olarak işlev gördüğü ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, tiyatro metinlerine yönelik dramaturjik çözümleme çalışmalarına doğa eksenli özgün bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the functions, forms, and intellectual background of nature descriptions in theatrical texts written throughout the period extending from the Renaissance to Realism. In the study, a total of fifteen plays, each representing its respective artistic movement, have been selected and analyzed in terms of the meaning and function of nature descriptions within their dramatic structures. The research reveals that nature descriptions are not merely decorative elements; rather, they function as multi-layered narrative tools integrated with period-specific aesthetics, character analysis, and stage interpretations. Within the scope of the thesis, qualitative research methods—specifically textual analysis and comparative interpretation—were employed. The works of Shakespeare, Calderón, and Lope de Vega from the Renaissance; Corneille, Racine, and Molière from Classicism; Goethe, Büchner, and Gogol from Romanticism; Ibsen and Strindberg from Naturalism; and Gorki and Chekhov from Realism were analyzed. Each period has been discussed within the framework of its unique conception of nature, and how this understanding is reflected in theatrical texts has been examined through specific examples. As a result, it has been revealed that nature functions in theatre not only as a scenic background, but also, at times, as a philosophical framework, at other times as a dramatic element used to personify characters, and occasionally as a tool for social criticism. This study offers an original, nature-centered perspective to dramaturgical analysis of theatrical texts.