Rönesanstan 20. yüzyıla kadar resim sanatında anıtsal görünümler
Monumental images in the art painting 20th centy in renaissance
  1. Tez No: 397656
  2. Yazar: MEHMET ALP DOĞAN ERCİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanat tarihi içinde var olan sanat akımlarının ortaya çıkışında yönetim şekilleri, sosyal gelişmeler, bilimsel ilerlemeler vs birçok öğe rol oynamıştır. Bu akımlar kendilerinden önceki akıma bir tepkidir. Rönesans da denge, sadelik, ölçüler önemliydi. Her şey matematikle anlatılıyordu.Kompozisyonlarını bile matematiksel kurallara bağladılar. Yeni bir dünya görüşüyle birlikte Barok bu kuralcılığa bir tepki olarak doğdu, hareketlilik, derinlik ortaya çıkmış, Rönesans resmindeki simetri bozulmuştur. Realizm'den önceki sanatlarda konular, şekiller seçilir en gösterişli bir şekilde yansıtılırdı. İşte doğayı olduğu gibi vermek, gerçekçi olarak canlandırmak için Realizm ortaya çıktı. Rönesans'tan başlayarak 20. yüzyıla kadar uzanan dönemdekompozisyon ve anıtsallık taşıyan figürlerin resim sanatının ifade biçimlerine yansımaları araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Figüratif resim sanatının gelişiminde hareketin kullanımı, ressam için anıtsal niteliğini vurgulayan anıtsal görünümlerin ele alındığı bölümlere yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde anıtsallık üzerine genel açıklamalar yapıldıktan sonra Rönesans, Maniyerizm, Barok, Neo-Klasisizim, Romantizm ve Realizm dönemleri incelenmiştir. Bu dönemlerde yapılan eserlerin anıtsal özellikleri ifade biçimlerine yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde araştırılan figürde anıtsallık döngüsünün kendi çalışanlarımızdaki ortak sonuçlarının çıkarımlarına yönelerek anıtsallığın çıkış noktasına değinilerek resmin analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various factors such as regimes,social progress,scientific development played a crucial role in the appearance of art movements existing in the art history.These movements reacted against the former ones.The properties of the Renaissance such as balance,simplicity and measurement were substantial.Everything was expressed with Mathematics.They even associated their compositions with Mathematics.Baroque reacted against this prescriptivism with a new world-view.While dynamism and profoundness emerged,the symmetry in the Renaissance painting lost its influence.Before the existence of Realism,subject and shapes were designated and represented ostentatiously.Realism appeared with the purpose of depicting nature realistically. Figures which had characteristics such as composition and monumentality in the period between the beginning of the Renaissance and 20th century provide a basis for the research.There are some sections in which the usage of motion in the development of figurative painting and the monumental views for the artist are depicted. In the section one,after an overview of monumentality,the periods –the Renaissance, Mannerism, Baroque, Neoclassicism, Romanticism and Realism- are examined. The monumental characteristics and the manner of discourse of artwork composed in these periods are analyzed. In the section two,the mutual results of the cycle of monumentality in our work force are mentioned,the starting point of monumentality is explained and the analysis of the painting is given.