Evli bireylerde ruminasyon ile ilişki doyumu: Öz-anlayış ve merhametin çoklu aracılığı
Rumination and relationship satisfaction in married individuals: The multiple mediation of self-compassion and compassion
- Tez No: 950631
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde ruminasyon ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide öz-anlayış ve merhametin aracılık rolünü araştırmaktır. Bununla birlikte araştırmanın bağımlı değişkeni olan ilişki doyumunun demografik değişkenler (yaş, ilişki süresi vb.) açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubunu farklı şehirlerde yaşayan 21 ile 65 yaş arasındaki evli bireyler oluşturmaktadır. Çalışma 273'ü kadın (%72) 106'sı erkek (%28) olmak üzere toplam 379 evli bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar“Kişisel Bilgi Formu, İlişki Değerlendirme Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği, Öz-anlayış Ölçeği ve Merhamet Ölçeği”ni doldurmuştur. Veriler bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon temelli bootstrapping tekniği kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda; 21-35 yaş aralığında olan genç yetişkinlerin ilişki doyum düzeyleri 36-65 yaş aralığında olan yetişkinlere göre yüksek bulundu. Kendi isteği ile evlenen bireylerin de ilişki doyum düzeyleri görücü usulü evlenen bireylere göre daha yüksek bulundu. Korelasyon analizi sonuçlarına göre ilişki doyumu öz-anlayış ve merhamet ile pozitif, ruminasyon ile negatif olarak anlamlı ilişkilere sahip olduğu görülmüştür. Bootstrapping analizi sonuçlarına göre ruminasyonun öz-anlayış ve merhametin seri aracılığıyla ilişki doyumu üzerindeki dolaylı etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, alanyazın ve yapılan araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of self-compassion and compassion in the relationship between rumination and relationship satisfaction in married individuals. However, it has been examined whether the relationship satisfaction, which is the dependent variable of the research, has significantly differentiated in terms of demographic variables (age, duration of relationship, etc.). The participant group of the study consists of married individuals between 21 and 65 years of age living in different cities. The study was carried out with the participation of a total of 379 married individuals, 273 of whom were female (72%) and 106 of which were male (28%). Participants completed the“Personal Information Form, Relationship Evaluation Scale, Rumination Scale, Self-Compassion Scale and Compassion Scale”. The data were examined using independent sample T test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and regression-based bootstrapping technique. As a result of the research; The relationship satisfaction levels of young adults between the ages of 21-35 were found to be higher than those of adults aged 36-65. The relationship satisfaction levels of individuals who married voluntarily were higher than those who had arranged marriages. According to the results of correlation analysis, relationship satisfaction had a significant positive relationship with self-compassion and compassion, and a significant negative relationship with rumination. According to the results of the bootstrapping analysis, it was found that the indirect effect of rumination on relationship satisfaction through the serial mediation of self-compassion and compassion was found to be significant. The results of the research were discussed in the light of the literature and the research and the suggestions were presented.