Altı lego tuğla pedagojisiyle desteklenen duyu oyunlarının çocukların çalışma belleğine etkisi ve çocuklara yansıması
The effect of sensory play supported by the six lego® bricks pedagogy on children's working memory and its reflection on children
- Tez No: 950632
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, Altı LEGO® Tuğla Pedagojisiyle Desteklenen Duyu Oyunlarının, erken çocukluk döneminde bulunmakta olan çocuklarının çalışma belleğine yönelik etkisinin ve bu oyunların çocuklara yansımasının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu bağımsız resmî anaokullarında okul öncesi eğitime devam etmekte olan 5 yaş çocukları oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmış olup kontrol ve deney grubu çalışması uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak Ergül vd. (2018) tarafından geliştirilmiş olan Çalışma Belleği Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Altı LEGO® Tuğla Pedagojisiyle Desteklenen Duyu Oyunları toplam 40 oyundan oluşturulmuştur ve 8 hafta boyunca her gün bir oyun olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Altı LEGO® Tuğla Pedagojisiyle Desteklenen Duyu Oyunları oynayan 5 yaş çocuklarının dil ve bilişsel becerilerinde anlamlı fark yarattığı ve olumlu etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen veriler çözümlenmiş ve yanıtlar üç tema oluşturulmuştur. Mutluluk hissetmek temasının en sık kullanılan tema olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of Sensory Games Supported by the Six Bricks Pedagogy on working memory in children in early childhood, as well as the reflections of these games on the children. The study group consists of 5-year-old children attending preschool education in independent public kindergartens. A mixed-method research design was used, and the study included both experimental and control groups. The data collection tools included the Working Memory Scale developed by Ergül et al. (2018) and semi-structured interview questions developed by the researcher. The Sensory Games Supported by the Six Bricks Pedagogy consisted of a total of 40 games and were implemented over 8 weeks, with one game conducted each day. The results of the study revealed that the 5-year-old children who played the Sensory Games Supported by the Six Bricks Pedagogy showed a significant improvement in their language and cognitive skills, indicating the positive effects of the intervention. The data obtained from the semi-structured interview forms were analyzed, and the responses were grouped under three themes. It was found that the most frequently mentioned theme was the feeling of happiness.