OECD ülkelerinde beşeri sermaye ve ileri teknoloji ihracatının ekonomik büyümeye etkisi
The impact of human capital and advanced technology exports on economic growth in OECD countries
  1. Tez No: 950630
  2. Yazar: NAFİ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ekonomik büyümenin akılcı politikalarla şekillendirilebilmesi iktisat alanının en büyük gücünü oluşturmaktadır. Ülkelerin ekonomi politikaları oluşturulurken, ekonomi politika yapıcıları rasyonel olarak iktisat teorilerinden faydalanmaktadırlar. Söz konusu teorilerde de sermaye, beşeri sermaye, teknolojik gelişmeler, ekonomik büyüme gibi değişkenler sıklıkla yer almaktadır. Bu minvalde gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye için yol gösterici olması amacıyla, sanayileşmiş, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) ülkeleri, beşeri sermaye ve teknolojik gelişmelerin, ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin analiz edildiği bu çalışma için kaynak olarak seçilmiştir. Bu çalışmada OECD ülkelerinde beşeri sermaye ve teknolojik gelişmelerin, ülkelerin ekonomik büyümeleri üzerindeki etkisi panel veri analizi ile incelenmiştir. Literatürle uyumlu şekilde beşeri sermayenin ve ileri teknoloji ihracatının iktisadi büyüme üzerine pozitif ve istatistiki olarak anlamlı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca OECD ülkelerinde gelişmişlik düzeyinde farklılıklardan dolayı beşeri sermaye ve ileri teknoloji ihracatının iktisadi etkisinin heterojen karakter sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When formulating economic policies of the countries, public sector decision makers rationally utilize economic theories. The ability to shape economic growth through rational policies represents the greatest strength of the field of economics. These theories often include data on capital, human capital, and technological developments. In this context, to guide Türkiye, which is among the developing countries, the OECD (The Organization for Economic Co-operation and Development) member countries, including industrialized, developed, or developing countries, have taken into account human capital and technological developments, which were used as source data for this study analyzing the impact of these developments on economic growth. The impact of human assets and technological advancements on economic growth has been analyzed using panel data analysis. In accordance with the relevant literature, the findings indicate that human capital and high-technology exports have a positive and statistically significant impact on economic growth. Additionally, due to variations in the level of development across OECD countries, the influence of human capital and high-technology exports on economic performance is found to be heterogeneous in nature.