İntraservikal balon katater uygulanan gebelerde myometrial kalınlık, subpubik açı ve posterior servikal açının doğum sonuçlarını öngörmedeki rolü
The role of myometrial thickness, subpubic angle, and posterior cervical angle in predicting birth outcomes in pregnant women undergoing intracervical balloon catheter application
  1. Tez No: 950728
  2. Yazar: LATİFE EKECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, servikal olgunlaşma amacıyla intraservikal balon kateter uygulanan gebelerde myometrial kalınlık, subpubik ark açısı (SPA) ve posterior servikal açı (PCA) ölçümlerinin doğum şekli ve süresi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 15 Temmuz 2024 - 15 Şubat 2025 tarihleri arasında yürütülen prospektif tanımlayıcı bir araştırmadır. Doğum indüksiyonu kararı alınarak servikal olgunlaşma amacıyla intraservikal balon kateter uygulanan 154 primipar gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Myometrium kalınlığı, SPA ve PCA ölçümleri transabdominal, transperineal ve transvajinal ultrasonografi ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar doğum şekline göre Grup 1 (vajinal doğum, n=105) ve Grup 2 (sezaryen, n=49) olarak iki gruba ayrılmış; veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of myometrial thickness, subpubic arch angle (SPA), and posterior cervical angle (PCA) measurements on the mode and duration of delivery in pregnant women under going intracervical balloon catheter insertion for cervical ripening. Materials and Methods: This prospective descriptive study was conducted at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between July 15, 2024, and February 15, 2025. A total of 154 primiparous pregnant women who were scheduled for labor induction and under went intracervical balloon catheter placement for cervical ripening were included in the study. Myometrial thickness, SPA, and PCA were measured using transabdominal, transperineal, and transvaginal ultrasonography. Based on the mode of delivery, patients were categorized into two groups: Group 1 (vaginal delivery, n=105) and Group 2 (cesarean section, n=49). Data were analyzed using SPSS version 27.0 (p0.05).