Sosyal bir sorun olarak istihdamda, eğitimde ve öğrenimde yer almayan gençler: Amasya ili örneği
Young people not in employment, education or training (NEET) as a social issue: The case of Amasya province
  1. Tez No: 950729
  2. Yazar: DERYA KETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
Özet
Gençlerin değişen dünya dinamiklerine uyum sağlaması için kendini geliştirmesi, eğitim kazanımında bulunması, meslek edinmesi, çalışan ve üreten birey olması beklenen bir durumdur. Ancak, beklenen durumun aksine eğitim, öğrenim veya herhangi bir ekonomik aktivitelerde bulunmayan gençlerin varlığı oldukça görünür olmuştur. NEET (young people not in employment, education or training) kavramı, istihdamda, eğitimde ve öğrenimde olmayan gençlerin durumunu açıklamaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde 15-29 yaş aralığındaki gençlerin istihdamda, eğitimde ve öğrenimde yer almamalarındaki temel nedenleri araştırmak hedeflenmiştir. Gençlerin eğitime ve istihdama geçişte karşılaştıkları zorlukları ele alırken aynı zamanda NEET olma durumunun nedenlerinin gençler üzerinde yarattığı etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma kapsamında açık uçlu soruların yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla 22 genç birey ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede katılımcılardan elde edilen veriler MAXQDA 2024 programı üzerinden içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, gençlerin birçok faktörden kaynaklı NEET durumu yaşadığı görülmüştür. Araştırmada, gençlerin bireysel nedenler, aile ve çevresel faktörler, sosyo ekonomik faktörler, istihdam ve eğitimde yapısal ve sistemsel engellerden kaynaklı eğitim ve istihdamın dışında kaldığı ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan gençlerin yaşadıkları durumlardan yola çıkarak NEET durumunda olan bireylerin maddi yoksunluk, aileye yük olma duygusu gibi ekonomik, sosyal izolasyon, aile ile çatışma gibi sosyal olarak etkilendiği gözlemlenmiştir. Gençlerin psikolojik olarak özgüven kaybı, değersizlik hissi, umutsuzluk, hayal kırıklığı, stres, amaçsızlık, gelecek kaygısı şeklinde etkilendiği görülmüştür. Ayrıca, NEET gençlerinin mevcut durumlarından çıkma isteği doğrultusunda istihdam edilmek ve eğitimde, öğrenimde bulunmaya yönelik beklentilerine yer verilmiştir. Sonuç olarak, bireyi NEET genci yapan nedenler ve bu durumun sebep olduğu etkilerin incelenmesiyle bu sorunun giderilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is expected that young people develop themselves, gain access to education, acquire a profession, and become productive members of society in order to adapt to the changing dynamics of the modern world. However, contrary to these expectations, the visibility of young individuals who are not engaged in education, employment, or any form of economic activity has increased significantly. The concept of NEET (young people not in employment, education, or training) describes the situation of such youth. This study aims to investigate the underlying reasons why young individuals aged 15–29 in Türkiye are neither in employment nor in education or training. It seeks to explore the challenges faced by young people during their transition into education and employment, as well as the impacts of being in a NEET situation on their lives. Within the scope of this qualitative research, semi-structured interviews were conducted with 22 young individuals using an open-ended question format. The data collected from the participants were analyzed through content analysis using the MAXQDA 2024 software. According to the findings, the NEET status among youth results from a range of factors. The study reveals that individual reasons, family and environmental influences, socio-economic conditions, and structural and systemic barriers in both education and employment contribute to the exclusion of young people from these domains. Based on the experiences shared by the participants, it was observed that NEET individuals are affected economically—through financial deprivation and feelings of being a burden to their families—and socially—through isolation and family conflicts. Psychologically, the participants reported experiencing loss of self-confidence, feelings of worthlessness, hopelessness, disappointment, stress, lack of purpose, and anxiety about the future. Additionally, the study highlights the desire of NEET youth to change their current circumstances and their expectations for access to employment, education, and training opportunities. In conclusion, this research presents suggestions for addressing the NEET phenomenon by examining both the factors that lead young individuals into this status and the consequences it has on their lives.