Vergi yargılamasında yürütmenin durdurulması
Stay of execution in tax proceeding
  1. Tez No: 950733
  2. Yazar: ESMANUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İdari işlemlerin yargısal denetimi, hukuk devleti ilkesinin korunmasında temel bir mekanizma olarak işlev görmekte olup bireylerin idare karşısında korunmasını sağlayan en önemli araçlardan birini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda mevzuata aykırı idari işlemlerin, yargı süreci tamamlanmadan uygulanması durumunda ortaya çıkabilecek telafisi güç veya imkânsız zararların önüne geçilmesi amacıyla yürütmenin durdurulması kurumu önemli bir rol üstlenmektedir. Yürütmenin durdurulması, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini etkin şekilde korumayı amaçlayan ve idari yargının sunduğu geçici hukuki koruma araçları arasında yer almaktadır. Birinci bölümde, idari işlemin tanımı, unsurları ve özellikleri ortaya konularak idari yargıdaki dava türlerine yer verilmiş; yürütmenin durdurulması kurumunun tarihsel gelişimi, amaçları ve hukuki niteliği açıklanmıştır. Ayrıca yürütmenin durdurulması kurumun iptal kararı, ara karar ve ihtiyati tedbirle karşılaştırmalı analizi yapılmış, yürütmenin durdurulması kararının verilebilmesi için gerekli usule ve esasa ilişkin şartlar ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. İkinci bölümde, vergi kavramı ve vergilendirme süreci ele alınmış olup vergi hukuku ve vergi yargısı kurumları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Vergi yargılamasında yürütmenin durdurulması kurumunun işleyişi, vergi mahkemelerinin uygulamaları çerçevesinde irdelenmiştir. Ayrıca yürütmenin durdurulması sonucu verilen kararlar ve bu kararlara itiraz süreci sistematik biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yürütmenin durdurulması kararlarının olağan kanun yolu aşamasındaki etkisi ve bu kararların infaz süreci ele alınmıştır. Ayrıca yürütmenin durdurulması kararlarının uygulanmamasından doğan sorumluluklar, idare ve kamu görevlileri açısından hukuki, cezai ve disiplin boyutlarıyla değerlendirilmiş olup son olarak kararların uygulanmaması durumunda başvuru yolu açıklanmıştır. Bu çalışma ile yürütmenin durdurulması kurumunun, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruma ve idarenin keyfi işlemlerine karşı etkili bir hukuki denetim mekanizması oluşturma işlevi vurgulanmıştır. Özellikle vergi yargılamasında bu kurumun etkinliği ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ışığında, mevcut hukuki düzenlemelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Judicial review of administrative acts serves as a fundamental mechanism for safeguarding the principle of the rule of law, constituting one of the most significant tools for ensuring individuals' protection against the administration. In this context, the institution of stay of execution (interim relief) plays a critical role in preventing irreparable or hardly compensable harm that may arise from the implementation of unlawful administrative acts before the judicial process is completed. The stay of execution aims to provide effective protection of individuals' fundamental rights and freedoms and stands among the provisional legal remedies offered by administrative jurisdiction. In the first chapter, the definition, elements, and characteristics of administrative acts are set out, and the types of actions within administrative jurisdiction are addressed. The historical development, objectives, and legal nature of the stay of execution are examined. Furthermore, a comparative analysis of this institution with annulment decisions, interim rulings, and precautionary measures is provided, and the procedural and substantive requirements for granting a stay of execution are explained in detail. The second chapter explores the concept of taxation and the taxation process, providing general information about tax law and tax jurisdiction. The operation of the stay of execution in tax litigation is analyzed within the framework of practices adopted by tax courts. In addition, the types of decisions issued as a result of requests for stay of execution and the procedures for appealing these decisions are systematically examined.In the third chapter, the effects of stay of execution decisions during the ordinary legal remedy phase and the enforcement process of these decisions are discussed. Responsibilities arising from the non-enforcement of stay of execution decisions are analyzed in terms of legal, criminal, and disciplinary aspects concerning both the administration and public officials. Finally, the available legal remedies and the right to bring an action in cases of non-compliance with court decisions are explained. This study emphasizes the role of the stay of execution as a mechanism that not only protects individuals' fundamental rights and freedoms but also ensures an effective legal control over arbitrary administrative acts. In particular, the aim is to evaluate the effectiveness of this institution within tax litigation and to assess current legal regulations in light of the challenges encountered in practice.