Doğumun aktif fazında kullanılan stres topunun doğum ağrısına ve doğum konforuna etkisi
The effect of the stress ball used in the active phase of labor on labor pain and birth comfort
- Tez No: 950754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Doğumun aktif fazında gebelere uygulanan stress topunun doğum ağrısı ve doğum konforu üzerinde etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma Rondamize kontrollü deneysel olarak 25.10.2024-25.03.2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sağlık Bakanlığı Muş İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Muş Devlet Hastanesi Doğum Salonu'nunda 25.10.2024-25.03.2025 tarihleri arasında araştırmaya katılma kritierleri taşyan gebeler oluşturmaktadır. Araştırma randomize edilen 66 kontrol, 66 deney olmak üzere 132 gebe ile yapılmıştır. Araştırma verileri toplanırken "Gebe Bilgi Formu, Görsel Analog Ölçeği ve Doğum Konfor Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile değerlendirilmiş olup analizinde veriler, yüzdelikler, ortalama, ki kare testi, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann Whitney U kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin doğum ağrısı ve doğum konforunu değerlendirmek için yapılan gruplar arası karşılaştırmada girişim grubundaki gebelerin ağrı düzeyi (7.0), kontrol grubundaki gebelerin ağrı düzeyine (8.0) göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşüktür (U=1749.0, p=0.045).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to determine the effect of stress ball applied to pregnant women in the active phase of labor on labor pain and labor comfort. Material and Method: This study was conducted as a Rondamize controlled experimental study between 25.10.2024-25.03.2025. The universe of the study consisted of pregnant women who met the criteria for participation in the study at the Muş State Hospital Delivery Room affiliated to the Muş Provincial Health Directorate of the Ministry of Health between 25.10.2024-25.03.2025. The study was completed with 132 pregnant women, 66 controls and 66 experiments, who were randomized. The research data were collected using the“Pregnant Information Form, Visual Analog Scale and Labor Comfort Scale”. Statistical analysis of the data was evaluated with SPSS program and data, percentages, mean, chi-square test, t-test in independent groups, t-test in dependent groups, Mann Whitney U were used in the analysis Results: In the comparison between the groups to evaluate the labor pain and labor comfort of the pregnant women, the pain level of the pregnant women in the intervention group (7.0) was statistically significantly lower than the pain level of the pregnant women in the control group (8.0) (U=1749.0, p=0.045).