Takviye edici gıdalarda reklam
Advertisements in food supplement
  1. Tez No: 950775
  2. Yazar: ELİF İLAYDA HARORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA EDA GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de giderek artan bir şekilde tüketilen takviye edici gıdaların reklamlarının hukuki boyutu incelenmiştir. Özellikle 2020-2024 yılları arasında Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu tarafından verilen kararlar temel alınarak, bu alandaki yasal düzenlemelerin işleyişi ve uygulamadaki aksaklıklar analiz edilmiştir. Tezin birinci bölümünde reklam kavramı, unsurları, hukuki niteliği ve türleri doktrinsel ve mevzuat temelli olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise takviye edici gıdaların tanımı, pazardaki yeri, mevzuattaki yeri ve onay-denetim süreçleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Reklam Kurulu kararları çerçevesinde tüketiciyi yanıltıcı ifadeler, sağlık beyanı sınırlarının aşılması, karşılaştırmalı reklamlar, tıbbi ürün gibi tanıtımlar, çocuklara yönelik reklamlar ve örtülü reklamlar gibi ihlal alanları detaylı şekilde incelenmiştir. Araştırmada, mevcut yasal düzenlemelerin teorik olarak yeterli olsa da uygulamada birtakım eksiklikler barındırdığı sonucuna varılmıştır. Özellikle dijital mecralardaki denetim eksikliği, sağlık beyanları konusundaki belirsizlikler ve cezaların caydırıcılıktan uzak olması dikkat çekmektedir. Bu bağlamda çalışmada, etkin bir denetim sistemi kurulması, influencer içeriklerinin düzenlenmesi, sağlık beyanlarına dair pozitif/negatif liste oluşturulması ve idari yaptırımların güçlendirilmesi gibi çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, takviye edici gıda reklamlarının halk sağlığı açısından taşıdığı risk göz önünde bulundurularak daha şeffaf, bütüncül ve etkin bir hukuk sistemi kurulmasının gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal dimension of advertisements of supplementary food products, which are increasingly consumed in Türkiye. In particular, the decisions made by the Advertisement Board, which operates under the Ministry of Trade between 2020 and 2024, were taken as a basis and the functioning of legal regulations in this area and the deficiencies in implementation were analyzed. In the first part of the thesis, the concept of advertising, its elements, legal nature and types were evaluated doctrinally and based on legislation. In the second part, the definition of supplementary food products, their place in the market, their place in legislation and approval-control processes were discussed. In the third part, within the framework of the Advertisement Board decisions, violation areas such as misleading statements to the consumer, exceeding the health claim limits, comparative advertisements, promotions such as medical products, advertisements aimed at children and covert advertisements were examined in detail. The study concluded that although the current legal regulations are theoretically sufficient, they have some deficiencies in practice. In particular, the lack of supervision in digital media, uncertainties regarding health claims and the fact that penalties are far from deterrent are noteworthy. In this context, various suggestions were made in the study, such as establishing an effective control system, regulating influencer content, creating a positive/negative list regarding health claims, and strengthening administrative sanctions. As a result, considering the risk that supplementary food advertisements pose to public health, the necessity of establishing a more transparent, holistic, and effective legal system is emphasized.