Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı çocuklarda tiroidin gri skala ultrasonografi ve shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 950795
  2. Yazar: KUBİLAY KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalığı olan çocuklarda tiroid bezini gri skala ultrasonografi (US) ve shear wave elastografi (SWE) ile değerlendirmek, doku sertliğinde oluşabilecek olası değişiklikleri tespit etmek ve hastalığın takibinde ek yarar sağlayan yardımcı bir görüntüleme yöntemi olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Materyal-metod: Çalışmaya AAA hasta grubu ve kontrol grubu 3-17 yaş aralığındaki çocuklar dahil edildi ve gruplar arasında tiroid parankim stiffness değerleri ve gri skala US bulguları arasında oluşabilecek olası farklılıklar incelendi. Ayrıca gruplar arasında ve grup içi tiroid parankim ekojenitesi, boyut ve hacmi ile hasta grupta kolşisin kullanımıyla stiffness değerleri arasında ilişki olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 51 AAA hastası ve 57 kontrol grubu olmak üzere, 44 (%40,7) kadın ve 64 (%59,3) erkek katılımcı dahil edilmiştir. SWE ile elde edilen tiroid stiffness değerlerinin AAA olan çocuklarda yaş ve tiroid hacmi ile pozitif yönlü anlamlı korelasyon gösterdiği ortaya koyulmuştur. Diğer yandan ise AAA grubu çocuklar ile kontrol grubu arasında tiroid bezi ortalama stiffness değerleri karşılaştırıldığında AAA grubunda ortalama stiffness değeri daha yüksek bulunmasına rağmen bu farkın istatiksel açıdan anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamız AAA'lı çocuklarda tiroid parankiminin SWE ile elde edilen stiffness değerlerinin ve gri skala US bulgularının istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymaktadır. Bu sonuç, SWE ve gri skala US bulgularının hastalığın tanı ve takibinde ek bir görüntüleme yöntemi olarak kullanılamayacağını düşündürmektedir ve bu konuda daha fazla hasta serilerini içeren yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the thyroid gland in children with Familial Mediterranean Fever (FMF) using gray-scale ultrasonography (US) and shear wave elastography (SWE), to detect potential alterations in tissue stiffness, and to investigate the feasibility of these methods as auxiliary imaging tools that may provide additional benefits in disease monitoring. Materials and Methods: The study included children aged 3 to 17 years in both the FMF patient group and the control group, and potential differences in thyroid parenchymal stiffness values and gray-scale US findings between the groups were examined. Additionally, the relationships between thyroid parenchymal echogenicity, size, and volume within and between the groups, as well as the association between colchicine use and stiffness values in the patient group, were evaluated. Results: The study enrolled 51 FMF patients and 57 controls, totaling 44 (40.7%) female and 64 (59.3%) male participants. Thyroid stiffness values measured by SWE showed a statistically significant positive correlation with age and thyroid volumes in children with FMF. However, although mean thyroid stiffness values were higher in the FMF group compared to controls, this difference was not statistically significant. Conclusions: Our study demonstrates that thyroid parenchyma stiffness values obtained by SWE and grayscale US findings in children with FMF do not show statistically significant differences. These results suggest that SWE and grayscale US findings cannot be used as additional imaging modalities for the diagnosis and monitoring of the disease, indicating the need for further studies with larger patient cohorts.