Üreme çağındaki kadınların prekonsepsiyonel dönem sağlık davranışlarının belirlenmesi
Determination of preconceptional period health behaviors of women of reproductive age
  1. Tez No: 950794
  2. Yazar: ELİF KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA DUYGU ÖZMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, üreme çağındaki ve gebelik planlayan kadınların prekonsepsiyonel dönem sağlık davranışlarını belirlemektir. Tanımlayıcı türdeki bu araştırma, Şubat–Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul'da bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran 18–45 yaş arası kadınlar ile yürütülmüştür. Herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmamış, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 400 kadın örnekleme dâhil edilmiştir. Katılımcılara araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Prekonsepsiyonel Dönem Sağlık Davranışları Ölçeği (PDSDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22.0 programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı veriler frekans ve yüzde ile; ölçek puanları ise ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık değerleriyle değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda Student's t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc Tukey testi; değişkenler arası ilişkilerde ise Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. PDSDÖ toplam puan ortalaması 25,30±6,11 olup, kadınların genel olarak olumlu sağlık davranışlarına sahip oldukları görülmüştür. Alt boyut analizlerinde; hazırlık (11,64±3,29) ve beslenme-uyku (5,47±2,21) puanlarının yüksek olduğu, baş etme becerileri (3,85±1,72) ile riskli davranışlardan kaçınma (4,33±1,63) düzeylerinin ise orta seviyede kaldığı saptanmıştır. Kadınların sağlık davranışları ile BKİ, eş yaşı, sigara kullanımı, diyet yapma durumu, yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the preconception health behaviors of women of reproductive age who are planning pregnancy. This descriptive study was conducted between February and June 2024 with women aged 18–45 who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of a Women's and Children's Hospital in Istanbul. No sampling method was used; the sample consisted of 400 women who voluntarily agreed to participate. Informed consent was obtained after explaining the purpose of the study. Data were collected using a Descriptive Information Form and the Preconception Health Behavior Scale (PHBS). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22.0. Descriptive data were evaluated with frequencies and percentages; scale scores were analyzed with mean, standard deviation, skewness, and kurtosis. Student's t-test, one-way ANOVA, and post hoc Tukey test were used for group comparisons; Pearson correlation coefficient was used to examine relationships between variables. The mean total PHBS score was 25.30±6.11, indicating that the women generally had positive health behaviors. In subdimension analysis, preparation (11.64±3.29) and nutrition-sleep (5.47±2.21) scores were high, while coping skills (3.85±1.72) and avoidance of risky behaviors (4.33±1.63) remained at a moderate level. Significant relationships were found between health behaviors and BMI, spouse's age, smoking, dieting, adequate and balanced nutrition, and physical activity.