Aile hekimlerinin periferik damar hastalıklarına ilişkin bilgi, beceri, tutum ve algılarının araştırılması
Investigation of family physicians' knowledge, skills, attitudes, and perceptions regarding peripheral vascular diseases
  1. Tez No: 950810
  2. Yazar: HATİCE TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Periferik damar hastalıkları(PDH) başlığı altında en yaygın alt grubu periferik arter hastalığı(PAH) oluşturmakla birlikte, venöz yetmezlik ve tromboembolik durumlar gibi periferik venöz patolojiler de bu kapsamda değerlendirilmektedir. Risk faktörleri arasında diabetes mellitus, hipertansiyon, dislipidemi, sigara kullanımı ve ileri yaş yer almaktadır. Periferik damar hastalıklarının erken tanısı ve uygun yönetimi, komplikasyonların önlenmesi ve yaşam kalitesinin artırılması açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev yapan aile hekimlerinin hastalığın tanınması, risk faktörlerinin belirlenmesi ve uygun yönlendirme süreçlerini yürütmedeki rolleri oldukça önemlidir. Çalışmamızda birinci basamak sağlık birimlerinde görevli Aile Hekimlerinin periferik damar hastalıklarına ilişkin bilgi, algı, farkındalık, tutum ve becerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan 359 aile hekiminin %34,3'ü 1-9 yıl ve %28,1'i 10-19 yıldır hekim olarak görev yaptıklarını ifade etmişlerdir. %38,4'ü birimlerinde üç binin üzerinde ve %16,2'si dört binin üzerinde nüfus olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların yaklaşık %70'i periferik damar hastalığı prevalansını gerçekte olduğundan daha düşük ve %9,5'i daha yüksek olarak cevaplamıştır. Riskli bireyleri doğru tanımlama açısından; katılımcılara sunulan sekiz riskli durumdan altı ve üzerindekileri doğru şekilde vurgulayanların oranı %35 iken, üç ve altında maddeyi doğru şekilde vurgulayanların oranı %27 olmuştur. Öykü ve fizik muayeneye ilişkin sunulan beş doğru maddeden dört ve üzerinde maddeyi doğru vurgulayanların oranı %79 iken, iki ve altında doğru seçeneği ifade edenlerin oranı %8 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların tanı, tedavi ve izleme ilişkin klinik pratikleri değerlendirildiğinde katılımcıların yaklaşık %70'inin tanı ve tedavi kılavuzlarındaki önerilere uygun klinik yaklaşımları uyguladığı belirlenmiştir. Katılımcıların bazı kritik tanı, tedavi ve izlem uygulamalarını bilgi veya farkındalık eksikliğinden çok birime bağlı nüfusun fazlalığı nedeniyle günlük klinik pratiklerine yansıtamadıkları düşünülmektedir. Katılımcıların yaklaşık %45'i ideal olarak tanımlanan sayıda nüfusa sağlık hizmeti sunmaktadırlar. Aile hekimliği birimlerindeki bu nüfus yoğunluğu, genel popülasyonda prevalansı yüksek olan periferik damar hastalıkları veya diğer kardiyovasküler hastalıklar gibi özellikle altta yatan pekçok risk faktörünün yönetilmesini gerektiren hastalıklarda önemli bir işyükü ve yönetim zorluğuna neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although peripheral arterial disease (PAD) constitutes the most common subgroup under the umbrella of peripheral vascular diseases (PVD), peripheral venous pathologies such as venous insufficiency and thromboembolic conditions are also considered within this scope. Risk factors include diabetes mellitus, hypertension, dyslipidemia, smoking, and advanced age. Early diagnosis and appropriate management of peripheral vascular diseases are critically important for the prevention of complications and improvement of quality of life. In this context, the role of family physicians working in primary healthcare services is particularly significant in terms of recognizing the disease, identifying risk factors, and managing appropriate referral processes. The aim of our study was to evaluate the knowledge, perception, awareness, attitudes, and skills of family physicians working in primary care units regarding peripheral vascular diseases. Among the 359 participating family physicians, 34.3% reported having worked as a physician for 1–9 years, and 28.1% for 10–19 years. A total of 38.4% stated that their registered population exceeded 3,000 individuals, while 16.2% reported serving over 4,000 individuals. Approximately 70% of participants underestimated the actual prevalence of peripheral vascular disease, whereas 9.5% overestimated it. In terms of accurately identifying at-risk individuals, 35% of participants correctly emphasized six or more of the eight risk scenarios presented, while 27% correctly emphasized three or fewer. Regarding the items on medical history and physical examination, 79% correctly identified four or more out of five accurate statements, while 8% selected two or fewer correct options. When the diagnostic, therapeutic, and follow-up practices of the participants were assessed, approximately 70% were found to follow clinical approaches consistent with current diagnostic and treatment guidelines. It is considered that certain critical diagnostic, treatment, and follow-up practices were not reflected in the participants' daily clinical routines not due to lack of knowledge or awareness, but rather due to the large population sizes served by each unit. Approximately 45% of participants were responsible for a patient population consistent with the ideal standard. This high population load in family health units creates a significant burden and poses challenges in the management of peripheral vascular diseases and other cardiovascular conditions—particularly those requiring the management of multiple underlying risk factors that are highly prevalent in the general population.