Comparison of iPSCs derived from different extra-embryonal germ layers of the same donor
Aynı donörden alınmış farklı ekstra-embriyonik germ yapraklarından türetilmiş uPKH'lerin karşılaştırılması
- Tez No: 950838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİMA SUSANNA FAUSTİNA AERTS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Göbek kordonu, doğum sonrası genellikle tıbbi atık olarak uzaklaştırılsa da rejeneratif tıp alanında sunduğu biyolojik potansiyel nedeniyle önemli bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Embriyonik kök hücreler, tüm hücre tiplerine farklılaşma potansiyeline sahip olmalarına rağmen, etik kaygılar yaratmaktadır. Öte yandan, erişkin somatik hücrelerden türetilen uyarılmış pluripotent kök hücreler, somatik hücrelerden geliştirildikleri için bu tür etik sorunları bulunmamaktadır. Ancak, iPSC'ler izole ve geliştirildiği dokuya bağlı olarak farklı epigenetik hafızalara sahiptir ve bu nedenle (spontan) farklılaşma özellikleri birbirinden değişken olabilmektedir. Ek olarak yaş, cinsiyet ve hastalık durumuna bağlı olarak iPSC'lerin kaliteleri ve özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Bu tez kapsamında, ekstra-embriyonal olan göbek kordonundan mezodermal kökenli Wharton Jelly mezenkimal kök hücreler (WJ-MSC) ve ektodermal kökenli kordon dış astarı epitel hücreler (CLEC)'ler izole edilip karakterize edilmiştir. Karakterizasyon sırasında sıklıkla iPSC kaynağı olarak kullanılan kemik iliği mezenkimal kök hücreleri (BM-MSC) ile karşılaştırmalar yapılmıştır. CLEC ve WJ-MSC'lerden iPSC'nin geliştirilmesi için lentiviral OSKM vektörü kullanılmıştır. Geliştirilen WJ-MSC ve CLEC iPSC klonlarının pluripotensi RT-PCR ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, CLEC kültürlerinin ilerleyen pasajlar ile daha homojen bir hücre popülasyonundan oluştuğu saptanmıştır. CLEC'ler morfolojik olarak epitel hücrelere benzemekte, pan-sitokeratin yüzey ifadeleri göstermektedir. Yeniden programlama sonrası üretilen WJ-MSC ve CLEC iPSC klonları pluripotentlik genleri olan OCT4, SOX2 ve NANOG ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the umbilical cord is usually disposed of as medical waste after birth, it is considered an important resource due to the biological potential it offers in the field of regenerative medicine. Embryonic stem cells (ESCs) create ethical concerns despite having the potential to differentiate into all cell types. In contrast, induced pluripotent stem cells (iPSCs), derived from adult somatic cells, do not have such ethical issues since they are developed from somatic cells. However, iPSCs have different epigenetic memories depending on the tissue they are isolated and developed from, and therefore their (spontaneous) differentiation properties may vary from each other. In addition, the quality and characteristics of iPSCs may vary depending on age, gender and disease status. Within the scope of this thesis, mesodermal-derived Wharton Jelly mesenchymal stem cells (WJ-MSCs) and ectodermal-derived cord outer lining epithelial cells (CLECs) were isolated and characterized from the extra-embryonal umbilical cord. Comparisons were made with bone marrow mesenchymal stem cells (BM-MSC), which are frequently used as an iPSC source during characterization. Lentiviral OSKM vector was used for the development of iPSC from CLEC and WJ-MSCs. The pluripotency of the developed WJ-MSC and CLEC iPSC clones was evaluated by RT-PCR. As a result, it was determined that CLEC cultures consisted of a more homogeneous cell population with advancing passages. CLECs morphologically resemble epithelial cells and show pan-cytokeratin surface expression. WJ-MSC and CLEC iPSC clones produced after reprogramming express pluripotency genes OCT4, SOX2 and NANOG.