Perimenopozal ve postmenopozal kadınlarda bilişsel işlev, fiziksel fonksiyon ve menopozal semptom şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive function, physical function and menopausal symptom severity in perimenopausal and postmenopausal women
  1. Tez No: 950848
  2. Yazar: NUR ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışma perimenopozal ve postmenopozal kadınların bilişsel işlevlerini, fiziksel fonksiyonlarını, menopozal semptom şiddetlerini ve yaşam kalitelerini araştırmak, bu parametreler arasındaki ilişkiyi saptamak ve perimenopozal ve postmenopozal kadınlar arasındaki farkı tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya STRAW +10 (Addressing the Unfinished Agenda of Staging Reproductive Aging) kriterlerine göre perimenopozal veya postmenopozal dönemde olan 40 kadın (19 perimenopoz, 21 postmenopoz) dahil edildi. Bilişsel işlevlerin değerlendirilmesinde Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOBİD), İz Sürme Testi (İST A ve B bölümü) ve Stroop Testi kullanıldı. Fiziksel fonksiyonların değerlendirilmesinde Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Çift Görevli Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ÇGZKYT), 30 Saniye Kalk Otur Testi (30sn O-K) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) kullanıldı. Menopozal semptom şiddeti Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ile yaşam kalitesi ise Utian Yaşam Kalitesi Ölçeği (UYKÖ) ile değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 51,6±6,64 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to investigate cognitive functions, physical functions, menopausal symptom severity and quality of life of perimenopausal and postmenopausal women, to identify the relationship between these parameters and to determine the difference between perimenopausal and postmenopausal women. Materials and Methods: 40 women (19 perimenopausal, 21 postmenopausal) who are perimenopausal or postmenopausal according to criteria from STRAW +10 (Addressing the Unfinished Agenda of Staging Reproductive Aging) were included in the study. Montreal Cognitive Assessment (MOCA) Scale, Trail Making Test (TMT A and B), and Stroop Test were used to determine cognitive functions. Time Up and Go (TUG), Dual Task Time Up (DualTUG) and Go, 30 Seconds Sit to Stand (30sec S-S), and Functional Reach Test (FRT) were used to determine physical functions. Menopausal symptoms were assessed with the Menopause Rating Scale (MRS) and quality of life was assessed with the Utian Quality of Life (UQOL) Scale. Results: The avarage age of participians was 51,6±6,64 years.