Doğum sonu yetersiz süt algısının maternal bağlanma ve emzirme başarısına etkisi
The effect of the perception of insufficient postpartum milk on maternal attachment and breastfeeding success
  1. Tez No: 950853
  2. Yazar: RUKİYE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KÖSE TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, doğum sonu yetersiz süt algısının maternal bağlanma ve emzirme başarısı ile ilişkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Nicel araştırma desenlerinden tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu çalışmanın örneklemini Erzincan ili ve Üzümlü ilçesinde birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran 18 yaş üzeri 208 anne oluşturmaktadır. Araştırmaya ait veriler Şubat 2024-Ekim 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, frekans, yüzdelikler, standart sapma, t testi, Mann Whitney U analizi, Kruskall Wallis analizi, LSD testi, Dunnet C testi ve Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Kadınların %63'ünün 26-36 yaş arasında, %55.8'inin çalışan, %68.3'ünün gebeliğinin planlı ve %54.8'inin gelirinin giderine eşit olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kadınların %62.5'inin doğumunun spontan olduğu, %59.6'sının emzirme eğitimi aldığı ve %73.6'sının bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeyi düşündüğü tespit edilmiştir. Anneler Yetersiz Süt Algısı Ölçeğinden 42.37±6.93 puan, Maternal Bağlanma Ölçeğinden 89.53±16.84 puan ve LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeğinden 8.06±2.52 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between the perception of insufficient postpartum milk and maternal attachment and breastfeeding success. Material and Method: The sample of this study, which is a descriptive and correlational type of quantitative research design, consists of 208 mothers over the age of 18 who applied to Primary Health Care Institutions in Erzincan province and Üzümlü district. The data of the study were collected between February 2024 and October 2024. Mean, frequency, percentages, standard deviation, t test, Mann Whitney U analysis, Kruskall Wallis analysis, LSD test, Dunnet C test and Correlation analysis were used in the analysis of the data. Results: It was determined that 63% of the women were between the ages of 26-36, 55.8% were working, 68.3% had planned pregnancies and 54.8% had equal income to expenses. It was also determined that 62.5% of the women had spontaneous births, 59.6% had breastfeeding training and 73.6% considered feeding their babies only breast milk for the first 6 months. The mothers received 42.37±6.93 points from the Perception of Insufficient Milk Scale, 89.53±16.84 points from the Maternal Attachment Scale and 8.06±2.52 points from the LATCH Breastfeeding Diagnosis and Assessment Scale.