Kedilerde bulbus olfactoriusun manyetik rezonans görüntüleme ile açı ve oryantasyonun belirlenmesi
Determination of the angle and orientation of the olfactory bulb in cats usingmagnetic resonance imaging
  1. Tez No: 950879
  2. Yazar: EMRE AKDULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ŞAHİN ERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, kedilerde bulbus olfactoriusun (BO) morfometrik özelliklerinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemiyle değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada toplam 60 adet kediye ait MRG görüntüleri kullanılarak BO'nun uzunluk, genişlik, yükseklik gibi lineer ölçümleri ve oryantasyon açıları analiz edilmiştir. Elde edilen veriler yaş ve cinsiyet gibi biyolojik değişkenlere göre karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, yaş değişkeni ile BO ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamış, cinsiyet açısından ise erkek ve dişi kediler arasında BO ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca farklı açısal yerleşimlerin kafatası konformasyonu ile ilişkili olabileceği gözlemlenmiştir. Bu durum, BO'nun anatomik pozisyonunun bireysel ve ırksal varyasyonlarla şekillenebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, veteriner alanda kediler üzerinde yapılan nadir morfometrik MRG araştırmalarından biri olup, normatif verilerin oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca gelecekteki patolojik değerlendirmeler ve fonksiyonel MRG uygulamaları için bir referans kaynağı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the morphometric characteristics of the olfactory bulb (OB) in cats using magnetic resonance imaging (MRI). Linear measurements including length, width, and height of the OB, along with orientation angles, were obtained from MRI scans of 60 cats. These measurements were analyzed with respect to biological variables such as age and sex, and statistically significant differences were investigated. The results showed no significant correlation between age and OB dimensions. Similarly, there were no statistically significant differences in OB measurements between male and female cats. Furthermore, it was observed that OB orientation may be associated with skull conformation, suggesting that anatomical positioning of the OB is influenced by individual and breed-related factors. This study represents one of the few morphometric MRI investigations conducted on cats in the veterinary field and contributes to the establishment of normative anatomical data. It also serves as a foundational reference for future pathological assessments and functional MRI applications.