Detection of the spatial distribution of hemoplasmosis in cats using QMini PCR device
Kedilerde hemoplazmozisin QMini PCR cihazı ile anlık dağılımının tespiti
  1. Tez No: 950893
  2. Yazar: İSMİHAN SELİN TINAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sunulan çalışmanın amacı kedilerin enfeksiyöz anemisi olarak adlandırılan, zoonoz olduğu bilinen, kedilerde genellikle hemolitik anemi ile seyreden doğru tedavi yapılmazsa kedinin ölümüne yol açabilen hemotropik mikoplazma'ların bir üyesi olan Mycoplasma haemofelis'in varlığının ve insidensinin QMini PCR cihazı aracılığı ile belirlenmesidir. Mycoplasma haemofelis etkeninin QMini PCR cihazı aracılığıyla hızlı ve pratik bir şekilde saptanması aneminin köken aldığı etkenin tedavisinin gerçekleştirilmesinde etkinlik sağlayacaktır. Hem insan hem hayvan sağlığını tehdit eden Mycoplasma haemofelis etkeninin kliniklerde hızlı tanı ve aktif tedaviye olanak kılması adına tespiti Mycoplasma haemofelis tanısında kanda 16S ribozomal RNA geninin PCR analizi (şekil 2) altın standart tanı testi olarak kabul edilmektedir. Mycoplasma haemofelis genellikle konvansiyonel PCR yöntemi kullanılarak DNA içerisinde yer alan, dizilimi bilinen iki segment arasındaki özgün bölgeyi enzimatik olarak çoğaltma işlemidir. Metot nükleik asitlerin laboratuvar ortamında oligonükleotid diziler yardımıyla uygun koşullarda çoğaltılması esasına dayanır. QMini Gerçek Zamanlı PCR Serisi, Veteriner hekimlerin potansiyel olarak bulaşıcı hastalıkları erken teşhis etmesine olanak tanır ve komplikasyon riskini azaltır. Sağlıksız hayvanların vakit kaybetmeden tedavi edilmesine yardımcı olur. PCR-Taqman problarının kullanımıyla PCR amplifikasyonunu gerçek zamanlı tespit eder. Yüksek duyarlılık ve özgüllük sağlar. Aynı anda 16 farklı etkeni test etme kapasitesine sahiptir. Ct değeri ve amplifikasyon eğrisi aracılığıyla gen ifadesinin niceliğini belirler. Test raporlarını otomatik olarak oluşturur. Çeşitli hayvan türlerinde etkenleri tespit etmek için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the presented study is to determine the presence and incidence of Mycoplasma haemofelis, a member of hemotropic mycoplasmas known to be zoonotic, usually progressing with hemolytic anemia in cats, which can lead to the death of cats if not treated correctly, using the QMini PCR device. The rapid and practical detection of Mycoplasma haemofelis agent using the QMini PCR device will provide effectiveness in the treatment of the agent from which the anemia originates. The detection of Mycoplasma haemofelis agent, which threatens both human and animal health, in order to enable rapid diagnosis and active treatment in clinics. PCR analysis of the 16S ribosomal RNA gene in blood (Figure 2) is accepted as the gold standard diagnostic test in the diagnosis of Mycoplasma haemofelis. Mycoplasma haemofelis is usually the process of enzymatically amplifying the unique region between two segments of known sequence in DNA using the conventional PCR method. The method is based on the principle of amplifying nucleic acids in laboratory conditions with the help of oligonucleotide arrays. QMini Real-Time PCR Series allows veterinarians to diagnose potentially infectious diseases early and reduces the risk of complications. It helps to treat unhealthy animals without wasting time. It detects PCR amplification in real time with the use of PCR-Taqman probes. It provides high sensitivity and specificity. It has the capacity to test 16 different agents at the same time. It determines the quantity of gene expression through Ct value and amplification curve. It automatically creates test reports. It is designed to detect agents in various animal species.