Büyük ölçekli sayısal harita üretiminde fotogrametrik nirengi işlemleri
Aerial triangulation procedures in the production of large scale digital maps
  1. Tez No: 95092
  2. Yazar: OSMAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Günümüzde fotogrametrik alet, yöntem ve tekniklerinde çok hızlı gelişmeler olmaktadır. Analog fotogrametri alet ve yöntemleri uzun yıllar başarıyla kullanılmış ve artık gelişmesini tamamlamıştır. Son yirmi yıldır gerek fotogrametrik nirengi ölçüm ve dengelemesinde, gerekse sayısal harita üretiminde oldukça başardı sonuçlar veren analitik fotogrametri alet ve yöntemleri günümüzde de kullanılmakla beraber, gelişmelerini tamamladıkları ileri sürülmektedir. Son yıllarda hızla gelişen sayısal fotogrametri yöntemleri ve sayısal fotogrametrik stereo çalışma istasyonları; özellikle doğrudan sayısal (mono ve stereo) hava fotoğrafı ve uydu görüntülerinin kullandabilmeşiyle, raster ve vektör verilerin beraberce görüntülenerek çıktılarının alınabümesiyle, çok çeşitli ürünler elde edilebilmesi nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Fotogrametrinin tarihsel gelişim sürecine (analog-analitik-sayısal) paralel olarak fotogrametri nirengi konusunda uygulanan yöntemlerde de önemli gelişmeler sağlanmıştır. Sayısal fotogrametrik çalışma istasyonlarının üretimde kullandır duruma gelmesiyle birlikte özellikle fotogrametrik nirengi ve sayısal arazi modeli üretiminde önemli ölçüde otomasyon gerçekleştirilmiştir. Öyle ki sayısal fotogrametrik nirengi deyimi ile otomatik fotogrametrik nirengi anlaşılır duruma gelmiştir. Fotogrametrik yöntemle harita üretiminde kontrol noktalarına olan gereksinim nedeniyle, fotogrametrik nirengi yöntemleri büyük önem kazanmıştır. Fotogrametrik nirengi yöntemi, arazide tesisi gerekli olan kontrol nokta sayısını azaltan bir tekniktir. Önceleri grafik yöntemlerle ve analog aletlerle uygulanan fotogrametrik ölçümleri, günümüzde yaygın olarak analitik ve sayısal aletlerle yapılmakta, dengeleme için oldukça gelişmiş yazılımlar kullanılmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, there have been very important and rapid developments related to photogrammetric instruments, methods and techniques. Analogue photogrammetric instruments and techniques have been used successfully for many years and their lives have been ended. Although they are being used in many photogrammetric projects, it has been stated by many scientists and researchers that the analytical photogrammetric instruments and techniques which give good, sensitive and effective results both in the digital map production and in the photogrammetric aerial triangulation and adjustment for twenty years, have been completed their developments. Since the different usage of digital monoscopic and stereoscopic aerial photographs and satellite images, ability to get output from combined raster and vector data and production of different products, digital photogrammetric workstations and techniques which have been developed rapidly, have commonly been used in recent year. Significant improvements relating to applied methods in photogrammetry parallel to historical improvement period (analogue-analytical-digital ) are being provided. High level automation in digital terrain models production and in aerial triangulation is possible by means of digital photogrammetric workstations. Aerial triangulation method has played an important role because of the necessity of the control points in the photogrammetric map production process. Photogrammetric aerial triangulation is a method that reduces control point number which is necessary to establish on the ground. Photogrammetric aerial triangulation measurements which were carried out by using graphic methods and analogue instruments are now being executed by means of analytic and digital instruments and developed adjustment programmes. WLLZuMEaBWtt