Flüoresan lambaların gelişim süreci ve mimaride kullanımı
The Development process of fluorescent lamps and use in architecture
- Tez No: 95091
- Danışmanlar: PROF. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu tez çalışması kapsamında flüoresan lambaların gelişim süreci ve mimaride kullanımı incelenmiştir. İlk bölümde kapalı mekanlarda yapma ışık kaynaklarına gereksinim nedenlerine değinilerek, tezin konusu ve amacı ve kullanılan yöntem belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ışık kaynağının tanımı yapılarak, temel sınıflandırmalar ele alınmış, genel olarak elektrik lambalarının tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde lambalar ele alınarak, çalışma ilkeleri, güç, verim, ömür gibi türlü özellikleri incelenmiştir. Bunun amacı tezin asıl konusu olan flüoresan lambaların özelliklerinin, mimaride kullanılan diğer ışık kaynaklan ile karşılaştırabilmektir. Çalışmanın dördüncü bölümünde flüoresan lambalar ele alınmıştır. Bir önceki bölümde diğer ışık kaynaklarının özellikleri kısaca anlatılırken, bu bölümde flüoresan lambalar çok daha detaylı bir biçimde incelenmiştir. Çalışma ilkeleri, temel parçaları, elektriksel özellikleri anlatıldıktan sonra, günümüzde kullanılan flüoresan lamba türleri sınıflandırılmıştır. Oldukça fazla olan lamba çeşitlerinin ışık rengi, güç, verim, ışık akısı, ömür, boyutları gibi çeşitli özelikleri anlatılarak flüoresan lambalardaki teknik gelişmeler ortaya konmaya çalışılmıştır. Beşinci bölüm flüoresan lambaların mimaride kullanımları ile ilgilidir. Burada bir önceki bölümde anlatılan farklı flüoresan lamba tiplerinin aydınlatma tekniği açısından incelemesi yapılmıştır. Farklı aygıtlar içinde ve/ya da çıplak olarak duvar, tavan, asma tavan gibi farklı mimari bileşenlerde ve ayrı bir mimari öğe olarak hacim içinde kullanım şekilleri ortaya konmuştur. Bu bölümde flüoresan lambalardaki gelişmelere paralel olarak mimaride kullanım şeklindeki değişiklikler ve iç mimari biçimlenişle etkileşimi belirlenmeye çalışılmıştır. Tezin altıncı bölümünde, yapılan bu çalışmada elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Flüoresan lambaların ışıksal verimlerinin yüksek, ömürlerinin uzun olmasından ötürü akkor lambalara göre ekonomik oldukları belirtilmiştir. Ayrıca bu lambaların, boyut, biçim, güç, verim, renksel özellikler vb. yönlerden çeşitli olmasından ötürü değişik aydınlatma düzenlerinde yer aldığı ve türlü gereksinimlere cevap verebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The developing process of fluorescent lamps in the architecture are examined in this thesis. In the first chapter, the main topic of the thesis, its purpose and the method used is determined by mentioning the reasons of artificial light sources in the architecture. In the second chapter, by determining the light source, the historical development of electric lamps are examined. In the third chapter, the light sources used in the architecture, their principles of working, technical particularities light qualifications are examined. The purpose of this examining is to compare the qualifications of the fluorescent lamps and other light sources used in architecture. In the fourth chapter, the fluorescent lamps are examined in detail. After mentioning the working principles, basic parts, electrical properties, the fluorescent lamp types used today are classified. The technical development of the fluorescent lamps are determined by explaining the various properties of lamp types, such as colour of light, wattage, efficacy, luminous flux, average life and dimensions. The fifth chapter is concerned in the usage of fluorescent lamps in architecture. In this chapter, the various fluorescent lamps mentioned in the previous chapter, are examined in terms of lighting technique. The various usage of these lamps, with or without luminaries, in different architectural components such as walls, ceilings or suspended ceilings and their usage as an architectural element are held. According to the development of fluorescent lamps, the changes in architectural usage and effectiveness on interior design are examined. In the sixth chapter, the results of the work is examined. It is determined that fluorescent lamps are more economical than incandescent lamps because of its luminous efficacy is higher and average life is longer than the incandescent lamps. It is examined, because of fluorescent lamps are so various in dimension, shape, wattage, luminous efficacy, colour of light, they satisfy different requirements and can be used in different lighting applications. Ill