Polimerik katkı maddelerinin kalsiyum sülfat kristalizasyonuna etkisi
The Effect of polymeric additives on calcium sulfate crystallization
- Tez No: 95094
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Kristal büyümesinin kontrolü ve kristal şeklinin değişmesi endüstriyel kristalizasyonda önemli yer tutar. Gecikme zamanını artırmaları ve nükleasyon davranışını etkilemelerinden dolayı katkı maddeleri kristalizasyon proseslerinde sıkça kullanılırlar. Bu çalışmada sulu çözeltideki kalsiyum sülfat dihidratın (CaS04 2H20, alçıtaşı) kristal büyümesine katkı maddelerinin etkileri incelenmiştir. Katkı maddesi olarak molekül ağırlıkları ve polietilenoksit yüzdeleri farklı propilenoksit ve etilenoksit blok kopolimerleri ile metakrilik esaslı blok kopolimerleri kullanılmıştır. Kopolimerlerin CaS04.2H20 kristalinin büyüme hızına etkisi çözelti iletkenliğinin zamanla değişimi ile belirlenmiştir. Kalsiyum sülfat dihidrat kristal büyümesini önlemede, polimer yapışırım, polimerin asit içeriğinin ve molekül ağırlığının en etkili parametreler olduğu gözlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The control of crystal growth and change morphology of crystal is of considerable importance in industrial crystallization. Additives are often used in crystallization processes because they may increase the induction period and effect nucleation behaviour. In this study, the effects of additives on the crystallization of calcium sulfate dihydrate (CaS04.2H20, gypsum) have been investigated in aqueous solutions. Poly(propilen oxide)- block-poly(ethylene oxide) (i.e., PO-b-EO) and poly(methacrylic acid)-block- poly(ethylene oxide) (i.e., MAA-b-EO) copolymers with different molecular weight and acid contents have been used as additives. The effect of polymers on the rate of precipitation of CaSC>4 was determined by recording the decrease of solution conductivity as a function of time. The polymer achitecture, acid content and molecular weight of the polymers were found to be the most important parameters in inhibition of calcium sulfate dihydrate crystallization.