Homopolimerler ve kopolimerlerin kalsiyum sülfat dihitrat (CaSO4.2H2O) kristalizasyonuna etkisi
  1. Tez No: 67872
  2. Yazar: ÖZLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sulu çözeltideki kalsiyum sülfat dihidratın (CaSO^FfeO, alçıtaşı) kristal büyümesine katkı maddelerinin etkileri incelenmiştir. Katkı maddesi olarak farklı molekül ağırlıklarına ve asit içeriklerine sahip akrilat ve metakrilat esaslı homopolimerler ve kopolimerler kullanılmıştır. Katkı maddelerinin kristalizasyonu önleme derecesi gecikme zamanındaki artış ve kristalizasyon hızındaki azalma olarak ölçülmüş, kristalizasyon hızındaki azalma ise, kristallenen çözeltinin iletkenlik değerleri vasıtasıyla belirlenmiştir. Kalsiyum sülfat dihidrat kristal büyümesini önlemede, polimer yapısının, polimerlerin asit içeriğinin ve molekül ağırlığının en etkili parametreler olduğu gözlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of additives on the crystallization of calcium sulfate dihydrate (CaSO^EkO, gypsum) have been investigated in aqueous solutions. The acrylic and methacrylic homopolymers and copolymers with different molecular weights and acid contents have been used as an additive. The degree of inhibition of crystallization was measured as an increase in induction time and the reduction in crystallization rate which was determined by conductivity of crystallizing solution. The polymer architecture, acid content and molecular weight of the polymers were found to be the most important parameters in inhibition of calcium sulfate dihydrate crystallization. VIII