Millet Yazma Eser Kütüphanesi AEMNZ552 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
The transcription text of the poetry journal registered at Millet Manuscript Library no. AEMNZ552 and its classification according to the systematic classification project (MESTAP)
- Tez No: 951028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KOLUNSAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Şiir mecmuaları, Klasik Türk Edebiyatı çalışmaları ve edebiyat tarihinin önemli kaynaklarından biridir. Yazıldıkları döneme ait edebî zevki göstermeleri, şair ve yazarların bilinmeyen şiir ve yazılarını gün yüzüne çıkarmaları bakımından önem taşırlar. Bu noktada, şiir mecmualarını sistematik biçimde tasnif ederek araştırmacıların hizmetine sunmayı amaçlayan MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi) öne çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın konusunu, Millet Yazma Eser Kütüphanesi AEMNZ552 numarada kayıtlı olan şiir mecmuası oluşturmaktadır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm dokümantasyon ve literatür bölümüdür. Bu bölümde mecmuanın adı, kağıt ve yazı özellikleri gibi bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm mecmuanın tertip ve mürettibine dair özelliklerin yer aldığı bölümdür. Üçüncü bölümde mecmuada bulunan şairler, nazım şekilleri, şiirlerin ölçü ve formları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise metnin kurulması sırasında benimsenen ilkeler belirtildikten sonra“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”dâhilinde hazırlanan çalışma, çeviri yazı alfabesi ile günümüz harflerine aktarılmış ve manzumelerin akademik neşirlerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry journals are among the most important sources of Classical Turkish Literature and literary history. They are important because they demonstrate the literary taste of the period in which they were written and because they unearth unknown poems and writings by poets and writers. In this regard, MESTAP (Systematic Classification of Journals Project), which aims to systematically classify poetry journals and make them available to researchers, stands out. In this context, the subject of our study is the poetry journal registered with the Millet Manuscript Library under number AEMNZ552. Our study consists of four sections. The first section is documentation and literature. This section includes information such as the journal's name, paper and writing characteristics. The second section covers the characteristics of the journal's organization and typewriter. The third section provides information about the poets, verse forms, and the meter and form of the poems included in the journal. In the fourth chapter, after stating the principles adopted during the construction of the text, the study prepared within the scope of the“Journals Systematic Classification Project (MESTAP)”was transferred to today's letters with the transcription alphabet and the comparison of the poems with academic publications was made.