Uluslararası deniz ticaretinin finansmanı: Türkiye avrupa birliği perspektifinde bir inceleme
Financing of international sea trade: A Study from the Türki̇ye-european union perspective
  1. Tez No: 951029
  2. Yazar: MUHAMMED ENES GÜL
  3. Danışmanlar: DR. NURHAN HANDE SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Maliye, Uluslararası Ticaret, Marine, Finance, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, uluslararası deniz ticaretinin finansman mekanizmalarını; risk yönetimi ve sigorta uygulamalarıyla birlikte Avrupa Birliği (AB) denizcilik politikalarının Türkiye üzerindeki etkilerini incelemekte olup Türkiye ile Avrupa Birliği deniz ticareti ilişkisini stratejik, ekonomik ve kurumsal boyutlarıyla değerlendirmektedir. Küresel ticaret hacminin büyük bölümünün denizyoluyla taşındığı düşünüldüğünde, denizcilik sektörünün hem maliyet etkinliği hem de büyük hacim kapasitesi nedeniyle küresel tedarik zincirinin omurgasını oluşturduğu kabul edilmektedir. Bu bağlamda çalışma; banka kredileri, tahviller, leasing (operasyonel/finansal), bareboat charter, yatırım fonları ve proje finansmanı gibi başlıca finansman araçlarını incelemekte ve söz konusu araçların bilanço etkilerini, nakit akımı dinamiklerini ve piyasa döngüleriyle etkileşimini sistematik biçimde ele almaktadır. Buna paralel olarak, P&I kulüpleri dâhil sigorta yapıları ile operasyonel/finansal/jeopolitik risklerin bütüncül yönetimine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin deniz güvenliği, çevresel sürdürülebilirlik ve pazar bütünlüğünü önceleyen düzenlemelerinin (liman ve gemi güvenliği, çevresel koruma, çalışma koşulları ve teknik standartlar) Türkiye açısından uyum maliyetleri ve rekabet gücü yansımalarını tartışmaktadır. Türkiye'nin jeostratejik konumu, Boğazlar üzerinden geçen trafik ve Avrupa-Avrasya ekseninde oluşan yeni tedarik zinciri yapıları (yakınsallaşma/nearshoring, yeniden yönlendirme) ülkeye önemli bir potansiyel sunmaktadır. Varılan sonuçlar, denizcilik finansman kapasitesinin güçlendirilmesi, yeşil ve dijital altyapı yatırımlarının hızlandırılması, AB düzenlemelerine uyumun derinleştirilmesi ve Gümrük Birliği'nin modernizasyonunun Türkiye'nin uluslararası deniz ticaretinden aldığı payı artırabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the financing mechanisms of international maritime trade, including risk management and insurance practices, as well as the impact of European Union (EU) maritime policies on Turkey. It assesses the maritime trade relationship between Turkey and the EU from a strategic, economic, and institutional perspective. Given that the majority of global trade volume is carried by sea, the maritime sector is considered the backbone of the global supply chain due to both its cost-effectiveness and large volume capacity. In this context, the study examines key financing instruments such as bank loans, bonds, leasing (operational/financial), bareboat charters, investment funds, and project finance, systematically addressing their balance sheet impacts, cash flow dynamics, and interaction with market cycles. In parallel, it focuses on the holistic management of operational, financial, and geopolitical risks through insurance structures, including P&I clubs. This study discusses the costs and competitiveness implications of European Union regulations prioritizing maritime safety, environmental sustainability, and market integrity (port and ship security, environmental protection, working conditions, and technical standards) for Turkey. Turkey's geostrategic location, traffic flowing through the Straits, and emerging supply chain structures (nearshoring and rerouting) along the Europe-Eurasia axis offer significant potential for the country. The findings suggest that strengthening maritime financing capacity, accelerating green and digital infrastructure investments, deepening compliance with EU regulations, and modernizing the Customs Union could increase Turkey's share of international maritime trade.