Spinal anestezi ile varis operasyonu geçiren hastalarda konfor düzeyi ve konforu etkileyen faktörler
Comfort level and factors affecting comfort in patients undergoing varicose vein surgery with spinal anesthesia
  1. Tez No: 951058
  2. Yazar: ELİF GİLANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Varis, venöz hipertansiyona bağlı olarak alt ekstremite venlerini etkileyen ve tedavi gerektiren en yaygın damar hastalıklarından biridir. Cerrahi operasyon uygulanan hastalarda konfor düzeyinin değerlendirilmesi, uygun hemşirelik girişimlerinin planlanması ve uygulanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışma spinal anestezi altında varis operasyonu geçiren hastaların konfor düzeyini belirlemek ve konforu etkileyen faktörleri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tipinde olan bu çalışma bir devlet hastanesinin Kalp-Damar ve Göğüs Cerrahisi Servisine 01.11.2023-01.05.2024 tarihleri arasında yatış yapan 142 hasta ile yürütüldü. Veriler“Hasta Bilgi Formu”,“Vizüel Analog Skala”ve“Perianestezi Konfor Ölçeği”kullanılarak toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 49,36±11,96 yıl olup, %64,8'i kadındır. Hastaların konfor düzeyi ile birlikte, insizyona bağlı ağrı ve spinal anesteziye bağlı baş ağrısı düzeylerinin de orta düzeyde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Varicose veins are among the most common vascular diseases that affect the lower extremity veins due to venous hypertension and require treatment. Assessing the comfort level of patients undergoing surgical procedures is crucial for planning and implementing appropriate nursing interventions. Accordingly, this study was conducted to determine the comfort level of patients undergoing varicose vein surgery under spinal anesthesia and to identify the factors affecting their comfort. Material and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 142 patients who were admitted to the Cardiovascular and Thoracic Surgery Department of a state hospital between 01.11.2023 and 01.05.2024. Data were collected using the“Patient Information Form”,“Visual Analog Scale”and“Perianesthesia Comfort Scale”. Results: The mean age of the participants was 49.36 ± 11.96 years, and 64.8% were female. It was determined that patients' overall comfort levels were above average, while pain related to surgical incision and headache related to spinal anesthesia were at a moderate level.