Dislipidemi tanılı bireylerde aerobik egzersizle kombine edilen kalistenik egzersiz eğitiminin egzersiz toleransı, fiziksel uygunluk ve plazma lipid profili üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of calisthenic exercise training combined with aerobic exercise on exercise tolerance, physical fitness and plasma lipid profile in patients with dyslipidemia.
- Tez No: 951059
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İç Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Akciğer Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya genelinde kardiyovasküler morbiditeye sebep olan aterosklerotik ve trombotik kardiyak olayların patofizyolojisinde rol oynayan önemli faktörlerden biri lipid profili bozukluklarıdır. Lipid profili bozuklukları yaygın bir halk sağlığı problemi olmasına rağmen literatürde kalistenik egzersiz eğitiminin dislipidemik bireylerde egzersiz toleransı, fiziksel uygunluk, yaşam kalitesi ve plazma lipid profili üzerine etkilerini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı kalistenik egzersiz eğitiminin ile kombine edilen aerobik egzersiz eğitiminin dislipidemik bireylerde egzersiz toleransı, fiziksel uygunluk, yaşam kalitesi ve plazma lipid profili üzerine etkilerini incelemekti. Çalışmaya dislipidemi tanılı 39 birey dahil edildi ve bilgisayar destekli rastgelleme yöntemi ile katılımcılar 3 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki katılımcılara haftada 3 gün aerobik egzersiz eğitimi ve 7 gün kalistenik egzersiz eğitimi uygulandı, ikinci gruptaki katılımcılara haftada 3 gün aerobik egzersiz eğitimi uygulandı ve üçüncü gruptaki katılımcılara ise fiziksel aktivite önerileri verilerek 8 hafta boyunca takip edildi. Katılımcıların egzersiz toleransı kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET) ile, periferik kas kuvveti taşınabilir el dinamometresi ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ile ve serum biyokimyası rutin kan lipid profili değerlendirmesi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
One of the important factors that play a role in the pathophysiology of atherosclerotic and thrombotic cardiac events that cause cardiovascular morbidity worldwide is lipid profile disorders. Although lipid profile disorders are a common public health problem, there is no study in the literature which examining the effects of calisthenic exercise training on exercise tolerance, physical fitness, quality of life and plasma lipid profile in dyslipidemic individuals. The aim of the study was to examine the effects of aerobic exercise training combined with calisthenic exercise training on exercise tolerance, physical fitness, quality of life and plasma lipid profile in individuals with dyslipidemia. Thirty-nine participants diagnosed with dyslipidemia were included and divided into 3 groups by computer-based randomization method. The participants in the first group were applied aerobic exercise training 3 days/week and calisthenic exercise training 7 days/week, the participants in the second group were applied aerobic exercise training 3 days/week and the participants in the third group were followed for 8 weeks with physical activity recommendations. Participants' exercise tolerance was assessed by cardiopulmonary exercise test (CPET), peripheral muscle strength by handheld dynamometer, quality of life by Short Form-36 Quality of Life Scale (SF-36) and serum biochemistry by routine blood lipid profile assessment.