Öngerilme etkisindeki tabakalı yarım düzlem için lamb probleminin incelenmesi
The Analysis of the lamb's problem for a prestressed stratified half plane
  1. Tez No: 95107
  2. Yazar: OKAN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SURKAY AKBAROV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada ongenime etkisindeki tabakalı bir yarım düzlemde, yüzeyde normal doğrultuda ve zamana göre harmonik bir tekil yükün etkimesi durumunda oluşan gerilme dağılımına öngerilmelerin etkisi incelenmiştir. Lineer olmayan Cauchy hareket denkleminden yola çıkılarak elde edilen yönetici denklemler, öngerilmelerin şiddetinin öngerilme durumunun üzerine eklenen hareketten dolayı oluşan gerilmelerin şiddetinden yeterince büyük olduğu kabulüne dayanılarak uygun şekilde lineerleştirilmiştir. Stasyoner durum gözönüne alındığı için problemin bağımlı değişkenlerinin genlikleri zamana göre harmonik yapıda olmakta ve bu durum da parça türevli denklem sistemindeki bağımsız değişken sayısını bir azaltarak ikiye indirmektedir. Bu denklem sistemi yerdeğiştirme potansiyelleri kullanılarak ayrıldıktan (dekuple edildikten) sonra üstel Fourier dönüşümü uygulanırsa, bu potansiyelleri içeren ve analitik çözümü elde edilebilen iki tane sıradan türevli denklem elde edilir. Asıl bilinmeyenler olan gerilmeler ve yerdeğiştirmeler ise ters Fourier dönüşümünün sayısal olarak yapılması ile elde edilmektedir. Formülasyonu verilen model lineer olmayan yaklaşım kullanılarak elde edildiğinden burada elde edilen sonuçlan, öngerilmelerin ve yükün ayn ayn etkimesi durumunda klasik teoriden elde edilen çözümlerin süperpozisyonu yardımı ile elde etmek mümkün değildir. Tabaka kalınlığının, frekansın, tabaka ile yaran düzlemin elastisite modüllerinin oranının değişimlerinin çeşitli öngerilme kombinasyonlannın varlığı durumunda gerilme dağılımlanna olan etkileri araştırılmış ve pratikteki bazı mühendislik problemlerin çözümüne ışık tutacak sonuçlara yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of initial stresses within an elastic stratified half-plane on the stress fields superimposed by a harmonic point-perturbation source acting on the free surface in normal direction, have been investigated. The governing equations of this phenomenon, derived through non-linear Cauchy equations of motion, have been linearized regarding to the assumption that the initial stresses are much greater than the induced harmonic stress fields in amplitude. As it is the stationary case being interested in here, the amplitudes of the dependent variables of the problem become harmonic, decreasing the number of the independent variables from 3 to 2 in the governing system of partial differential equations. When displacement potentials are employed, decoupling of this system into two discrete partial differential equations is possible, and applying the exponential Fourier transformation results in two ordinary differential equations, the analytical solutions of which can be obtained straightforwardly. Then the unknown fields are obtained through inverse Fourier transforms numerically. Although the mathematical model used is linear, having been derived through a non-linear approach, it is not possible to obtain the same results by considering these two states, when the initial stresses and the surface perturbation act individually, via the principle of superposition. The effects of the variations in the layer thickness, the frequency and the ratio of the modulus of elasticities, when there are different combinations of initial stresses in sign, to the secondary stress field have been investigated and some results have been given, supposed to enlighten some specific problems of engineering. vu