Bir object request broker uygulaması
An Object request broker implementation
  1. Tez No: 95106
  2. Yazar: CEYHUN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Günümüzde, birbirlerinden farklı lokasyonlarda birimleri bulunan kuruluşların otomasyon projelerinin uygulamalarında en çok tercih edilen mimari Common Object Request Broker Architecture (ÇORBA) Mimarisi'dir. Çalışmanın amacı; ÇORBA Mimarisi'nin oluşumunu ve gelişimini sağlayan etkenleri belirleyerek CORBA'nın esnek ve güvenilir yapısının özelliklerini ortaya koymaktır. Teknolojinin hızla büyüyen ve gelişen yapısı yazılım sektöründe de büyük değişikliklere neden olmuştur. Yazılım Geliştirme bir mühendislik dalı haline gelmiş ve yazılım projeleri uzman gruplar tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bunun en önemli sonucu da bu projelerde zamanın daha verimli kullanılması, projelerin daha sistemli bir şekilde yerine getirilerek çalışmalardan maksimum verim alınmasıdır. Bütün bu gelişmeler beraberinde yazılım sektöründe sürekli gelişen ve değişen yeni mimarilerin ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çalışmada ilk olarak, günümüze kadar gelen yazılım mimarileri incelenmiş ve en son adım olan Dağıtık Sistem Modeli ele alınmıştır. Dağıtık Sistemler; uygulamayı oluşturan ve her biri kendi görevinden sorumlu olan nesnelerin, birbirleri ile olan ilişkilerini nesne arayüzleri aracılığıyla sağlayan bir yazılım mimarisidir. ÇORBA; nesne arayüzlerinin tanımlanması için bir standart yöntem sunan ve nesneler arasındaki iletişimi Object Request Broker (ORB)'lar ile sağlayan bir dağıtık sistem mimarisidir. CORBA'nın temel bileşeni olan ORB'ler, CORBA'nın platformdan bağımsızlık özelliğini yerine getirir. CORBA'nın diğer temel bileşeni olan Interface Definition Language (IDL) nesne arayüzlerinin tanımlanması için kullanılan standart bir tanımlama dilidir. Çalışmanın bir sonraki adımında ÇORBA Mimarisi'nin gelişimi, alternatifleri ve özellikleri ele alınmıştır. ÇORBA Mimarisi hakkında en önemli kaynak, CORBA'yı uluslararası bir standart haline getiren ve uzmanlar, bilim adamları ve yazılımcılar tarafından oluşturulan bir konsorsiyum olan Object Management Group (OMG)'tur. Object Management Group'un kuruluşundan bugüne ÇORBA hakkında yazılan raporlar, dokümanlar ve değişik uygulama örnekleri incelenmiş, Object Request Broker'lar hakkında önemli çalışmaları olan OMG dışı uzmanların çalışmaları da dikkate alınmıştır. Ayrıca profesyonel ve amatör yazılımcıların üyesi bulunduğu AT&T Laboratories Cambridge ve Oracle Research Library tarafından oluşturulan mail-list'e üye olunmuştur. Bu çalışmalar sonucunda gözlenen en önemli nokta; CORBA'nın programlama dili ve platform bağımsızlığı sağlaması, böylece programcılara nesneler arasındaki iletişimi kurma aşamasında meydana gelebilecek sorunlarla uğraşmak yerine, programın fonksiyonalitesine yoğunlaşma fırsatı vermesidir. CORBA'nın programlama dilinden bağımsızlığı, arayüzlerin, programlama dilinden bağımsız bir standart dil olan Interface Definition Language kullanılarak tanımlanması sayesinde sağlanır. ÇORBA Mimarisi'nin diğer bir özelliği, nesneye dayalı özelliğini, C ve COBOL gibi nesneye dayalı olmayan programlama dilleri ile kullanıldığında bile sağlıyor olmasıdır. Bu sayede ÇORBA, alternatiflerinin aksine yeniden kullanılabilme, genişletilebilme, esneklik, güvenilirlik ve taşınabilirlik gibi yazılım geliştirme alanında önemli olan avantajları ile tercih sebebi olmaktadır. ixÇalışmanın son bölümünde bir Object Request Broker uygulaması örneği bulunmaktadır. Bu uygulamada özel bir kurumun, özel bir ihtiyacını karşılamak amacıyla ÇORBA standardına uygun ve CORBA'nm esneklik özelliği kullanılarak hazırlanan yeni bir Object Request Broker tasarlanmış ve bu Object Request Broker'ı kullanan bir Banka Yönetim Programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the mostly preferred architecture in the automation projects of the companies which have distributed units is CORBA. The aim of this study is to state the flexible and realiable characteristics of CORBA by determining the factors which enables CORBA's formation and improvement. The rapid growing nature of the technology caused some important changes in the software sector. Software Development has become an engineering discipline and software projects have been started to be managed by expert groups. The most important out come of this is efficient usage of the time and the achievement of maximum effectiveness by accomplishing the projects more systematically. With all these improvements brought together, the emergence of growing and changing software technologies and architectures continues. In this study, the software architectures till today have been examined, and the Distributed System Model which is the last step has been inspected in detail. Distributed Systems Model is a software architecture which regulates the commnunication of the objects that are the components of the application. Components are responsible for their own tasks, accessed through their interfaces. CORBA is a Distributed System Model Specification which presents a standard method for defining the object interfaces and communication among objects via Object Request Brokers. The Object Request Broker, which is the main component of a CORBA application, makes CORBA a platform independent architecture. The Interface Definition Language, which is an important specification of CORBA, is a standard definition language which is used for defining the object interfaces, independent of the implementation language. In the next step of the study, the emergence of CORBA architecture and its alternatives and characteristics have been examined. The most significant resource for the CORBA Specification, is Object Management Group (OMG), which is formed by experts, scientists and software engineers. OMG has played a big role in making CORBA an international standard. In this study the reports, documents and application samples about CORBA which have been prepared since the foundation of OMG have been inspected. Moreover, the studies of the experts out of OMG have also been taken into account. Besides, I subscribed to the mailing-list of the AT&T Laboratories-Cambridge and Oracle Research Library, which has both professional and amateur software developers members. The most striking observation as a result of this work is the fact that CORBA provides platform and programming language independency and therefore lets the programmers focus on the functionality of their programs instead of dealing with the obstacles that may arise in the stage of communication of objects. CORBA is independent of programming languages, since interfaces are defined using IDL which is a standard language independent of programming languages. Another important advantage of CORBA architecture is that it provides object-oriented features even when it is used with languages like C and COBOL which are not object- oriented. Therefore, CORBA is preferred over its alternatives for its advantages like reusability, extensibility, flexibility, reliability and portability. xiIn the last part of this study, there is an sample Object Request Broker application. In this application, an ORB, complying with the standards of CORBA, has been designed, making use of flexibility of CORBA. A banking application which uses that ORB, has also been developed. xn