Ataşehir örneğinde emlak bilgi sistemi için araştırma ve uygulama
Research and case study for real estate information system at the example of Ataşehir
- Tez No: 95108
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET 21. yüzyıla girdiğimiz bu günlerde bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecim hızlandırmıştır. Bilgi gerçeğim kavrayan ülkeler bilimsel ve teknolojik gelişmeler konusunda bir rekabete girmiştir. Bilgi çağının tartışmasız en önemli ve vazgeçilmez aracı olan bilgisayar teknolojisi ve buna bağlı olarak gelişen“Coğrafi Bilgi Sistemi”kavramı, doğal olarak günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş ve bir çok alanda etkin bir biçimde kullanıma girmiştir. Toplum yaşamının vazgeçilmez unsurlarından birisi olan emlağa ilişkin hizmetlerin de bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında bir sistem içerisinde yürütülmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında emlak sektöründe faaliyet gösteren emlak büro ve şirketlerinin çalışmalarım daha hızlı, ekonomik, verimli ve basit bir şekilde yürütebilmelerini sağlayacak Emlak Bilgi Sistemi'nin analizi, tasarımı ve belirlenen bir pilot bölgede gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplum yaşamında emlağm yeri ve önemi vurgulanarak, emlağa yönelik hizmetleri yürüten emlakçiliğin bir meslek olarak ortaya çıkışından bahsedilmiş olup emlak sektöründe yürütülen hizmetler ve karşılaşılan sorunlar için Emlak Bilgi Sistemi'nin gerekliliği açıklanmıştır. İkinci bölümde, Coğrafî Bilgi Sistemlerine ilişkin temel tanım ve kavramlar, Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin gelişimi, uygulama alanları, kartografya ile olan ilişkisi, bileşenleri ve veri modelleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Emlak Bilgi Sistemi tanımlanarak dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi, uygulama alanları ve sağladığı yararlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, Emlak Bilgi Sistemi'nin gerçekleştirilmesi için mevcut koşullar gözönüne alınarak analiz ve tasarım yapıldıktan sonra seçilen bir pilot bölgeye ilişkin veriler kullanılarak çeşitli sorgulamalar ve kartografik ürünleri içeren bir örnek çalışma sunulmuştur. Beşinci bölümde ise konu ile ilgili elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, rapid advancements in science and technology accelerate transition process from industrial society to information society. Developed countries keep up with each other about science and technology. Computer technology that is undoubtly the most important and inevitable tool of information age and Geographical Information System concept improving parallel to it has become naturally the part of daily life. Its usage has been gaining in great interest gradually in the last few decades. Real Estate Services must be managed in a system under the light of scientific and technological developments. In this study, analysis, design and realization of a Real Estate Information System in a pilot project is aimed, which will make the real estate services more economic, rapid, fertile and simple. This study consists of five chapters. In chapter one; the position and importance of real estate in social life are emphasized. Appearance of Real Estate Agency as a profession performing the services related to real estate is described. Besides, the necessity of Real Estate Information System is explained for the services being provided by real estate sector and the problems run acrossed. In chapter two; the fundamental definitions and conceptions of Real Estate Information System, advancements, the application fields, relationship with cartographic elements and data models of Geographical Information System are explained. In chapter three; a Real Estate Information System is defined. Its progress both in the world and in our country, application fields and benefits that it supplier are stated. In chapter four; for the implementation of a Real Estate Information System, an analysis and design are made and by using data of a pilot area chosen a case study is presented that includes various queries and cartographic products. In chapter five; the results obtained and suggestions are given. VI