Manzara resminde fantastik unsurlar
Fantastic elements in lasdscape painting
- Tez No: 951080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin konusu, manzara resimlerinde kullanılan fantastik unsurların etkilerini ve izleyicilere sunulan görsel deneyimi nasıl değiştirdiğini incelemektedir. Fantastik unsurların izleyici üzerindeki etkileri ve sanatçıların bu unsurları başarılı bir şekilde eserlerine nasıl entegre edebilecekleri detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Fantastik sanat, gerçeklikten saparak hayal gücüne dayalı imgeleri ve konseptleri içerir. Sanatçılar, mitolojik öğeler, masalsı varlıklar, fantastik peyzajlar veya bilim kurgu temaları gibi unsurları kullanarak gerçek dışı, fantastik dünyalar yaratırlar. Bu tür eserler, izleyiciye doğanın güzelliğini daha önce düşünmediği bir perspektiften deneyimleme fırsatı sunar. Fantastik resim, izleyiciyi gerçek dünyadan uzaklaştırarak hayal gücünü serbest bırakma ve farklı bir gerçeklik algısı yaratma amacını taşır. Ayrıca, mistisizmle fantastik resim arasındaki ilişki incelenmiş, mistik deneyimlerin fantastik imgelerle ifade edilebileceği veya fantastik eserlerin mistik deneyimlere ilham kaynağı olabileceği vurgulanmıştır. Fantastik gerçekçi sanatçıların derinden etkileyen düşünceleri, manzara resimlerine farklı bir bakış açısı kazandırarak, gerçeklik algısının sınırlarını zorladıkları ve manzara resimlerini fantastik biçimde gerçekten kopmadan, daha güzel resmetmeye çalıştıkları belirtilmiştir. Bu çalışma, fantastik sanatın manzara resimleri üzerindeki etkilerini ve sanatçıların bu tür unsurları nasıl başarılı bir şekilde kullanabileceklerini derinlemesine incelemektedir. Bu tür çalışmalar, manzara resimlerini fantastik öğelerle birleştirerek izleyicide hem tanıdık hem de sıra dışı bir deneyim yaratmayı amaçlar. Fantastik manzara ressamları, gerçeklik algısının sınırlarını zorlayarak, manzara resimlerinde düşünsel bir içerik kazandırmak için manzaranın saf taklidinden çıkarak, hayal dünyalarındaki ütopik evreni yaratma çabası içerisindedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of fantastic elements used in landscape paintings and how they change the visual experience offered to viewers. The effects of fantastical elements on the viewer and how artists can successfully integrate these elements into their work are explained in detail. Fantastic art involves images and concepts that deviate from reality and are based on imagination. Artists create unreal, fantastical worlds using elements such as mythological elements, mythical beings, fantastic landscapes or science fiction themes. Such works offer the viewer the opportunity to experience the beauty of nature from a perspective they have never considered before. Fantasy painting aims to take the viewer away from the real world, freeing the imagination and creating a different perception of reality. Furthermore, the relationship between mysticism and fantastic painting was examined, and it was emphasized that mystical experiences can be expressed through fantastic images or that fantastic works can be a source of inspiration for mystical experiences. It was stated that the deeply affecting thoughts of fantastic realist artists pushed the boundaries of the perception of reality by bringing a different perspective to landscape paintings and tried to paint landscape paintings more beautifully in a fantastic way without breaking away from reality. This study examines in depth the effects of fantastic art on landscape paintings and how artists can successfully use such elements. By combining landscape paintings with fantastical elements, such works aim to create an experience for the viewer that is both familiar and unusual. By pushing the boundaries of the perception of reality, fantastic landscape painters strive to create a utopian universe in their imagination, leaving the pure imitation of the landscape in order to give an intellectual content to their landscape paintings.