Türk Hukukunda idari yaptırımlar ve yargısal denetimi
Administratice sanctions and judicial review in Turkish Law
  1. Tez No: 951084
  2. Yazar: YUSUF OZAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yaptırımlar hukuk sistemlerinin işlevselliği açısından önemli araçlardır. Bu araçlarla bireylerin hukuk kurallarına ve dolayısıyla toplu yaşamın gereklerine uymaları beklenir. Zira yaptırımlar bireyler açısından bir caydırıcılık aracıdır. Ayrıca yaptırımlar bazı temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği de taşır. İdari yaptırımlar da bir yaptırım türü olarak idari düzeninin devamı hususunda, doğrudan idari makamlarca alınan kararlar çerçevesinde uygulanabilen yaptırımlar olarak çeşitlilik arz etmekte ve birçok kanuni düzenlemede yer almaktadır. Uygulamada en çok karşılaşılan idari yaptırım türü ise idari para cezasıdır. Değişen kamusal ihtiyaçlar nedeniyle uygulaması bir hayli artan ve birçok kanuni düzenlemeye konu edilen idari yaptırımlar da idarenin diğer işlemlerinde olduğu gibi yargısal denetime tabi kararlardandır. Zira 1982 Anayasası 125. Maddesinde bu hususta sarih bir düzenleme ihtiva etmektedir. Bu sebeple idari yaptırımlar ve bunların yargısal denetimi önem arz eden bir konudur. Bu çalışmada genel çerçevede yaptırım kavramı, uygulamada en çok karşılaşılan idari yaptırım türlerinden idari para cezaları özelinde bir yaptırım türü olarak idari yaptırımlar ve bunların yargısal denetimi konuları işlenmiştir. Yargısal denetim konusunda yüksek yargı içtihatlarından yararlanılmış ve yüksek yargı organlarınca verilen kararlar yorumlanmıştır. Ayrıca çalışmada genel kanun niteliğinde olan 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun düzenleniş biçimi ve kanun maddelerine değinilmiştir. Bu kapsamda iyileştirme yapılması gereken alanlara ve güncelleme yapılması gerekli görülen hususlara ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sanctions are essential instruments for the functionality of legal systems, aiming to ensure individuals comply with legal norms and, by extension, the necessities of social life. While sanctions serve as a deterrent mechanism, they may also interfere with certain fundamental rights and freedoms. Administrative sanctions, as a type of sanction imposed directly by administrative authorities, aim to maintain public order and administrative continuity. These sanctions are regulated by various legal provisions and exhibit considerable diversity in practice. Among them, administrative fines are the most frequently encountered type. With evolving public needs, the application of administrative fines has significantly increased and become widespread in legislation. Like other administrative acts, administrative sanctions are subject to judicial review. In this regard, Article 125 of the 1982 Constitution explicitly provides for the judicial review of administrative acts. Thus, administrative sanctions and their judicial oversight constitute a significant area for both the protection of individual rights and the legality of administrative actions. This study examines the concept of sanctions in general and, more specifically, administrative sanctions in the form of administrative fines and their judicial review. It analyzes the relevant jurisprudence of higher courts, particularly the Council of State, to interpret how administrative fines are addressed in judicial practice. Additionally, the study evaluates the structure and provisions of the Misdemeanor Law No. 5326, which serves as a general framework for administrative sanctions. Based on identified issues in practice, the study proposes solutions within the scope of legal certainty, proportionality, and effectiveness principles.