Membran arıtma sistemiyle evsel atıksuların arıtılması
Domestic wastewater treatment by membrane treatment system
- Tez No: 95112
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
HI ÖZET Uygulanan çapraz akış mikrofiltrasyon sistemi ile evsel nitelikli atıksulann arıtımı araştırılmıştır. Sistemin arıtma verimi, KOİ ve bulanıklık giderme verimleri üzerinde gözlenmiştir. Çalışmada 0,2 um ve 0,45 um gözenek çapına sahip membranlar kullanılmıştır. KOİ üzerindeki verim, 0,45 um gözenek çaplı membran kullanıldığında %65, 0,2 um gözenek çaplı membran kullanıldığında % 73 olarak gözlenmiştir. Sistemin verimi üzerinde, atıksu karakteristiğindeki değişimlerin etkisi de incelenmiştir. pH ve sıcaklık arttıkça, atıksudaki organik maddenin çözünülürlüğünün arttığı bu çalışmada gözlenmiştir. Bu olay tıkanma artışına yol açmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Membran, Çapraz akış mikrofiltrasyon, Evsel atıksu
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It was investigated to treat of domestic wastewater by applying crossflow microfiltration system. Treatment efficiency of the system was observed on COD and turbidity removal efficiencies. It was used that membranes have 0,2 um ve 0,45 um pore radius. It was observed that efficiency on COD was % 65 when membrane with 0,45 um pore radius was used and % 73 when membrane with 0,2 um pore radius was used. Effect of the changes in the wastewater characteristic on system's performance was also searched in the context of the study. As pH and temperature increased, it was observed that solubulity of organic substance in wastewater increased in this study. This phenomenon led to increased clogging. KEY WORDS : Membrane, Crossflow microfiltration, Domestic wastewater