Sosyal hizmet uzmanlarının perspektifinden madde bağımlısı kadınlar
Substance addicted women from the perspective of social workers
  1. Tez No: 951124
  2. Yazar: SELEN YÖNET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA FUNDA AFYONOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma madde bağımlısı kadınların yaşadıkları süreçleri sosyal hizmet uzmanlarının perspektifinden anlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda nitel yöntem ve tekniklerinden olan yorumlayıcı fenomenolojik yöntemden yararlanılmıştır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş; bu kapsamda, madde bağımlılığı alanında kadınlarla çalışan sosyal hizmet uzmanları tercih edilmiştir. Ulaşılması güç katılımcılara erişimde ise kar topu yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Konya ve Ankara il merkezleri ve ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya madde bağımlısı kadınlarla en az bir yıl çalışmış sosyal hizmet uzmanları dahil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uygun 17 araştırma öznesi ile yarı-yapılandırılmış görüşme yönergesinden yararlanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri MAXQDA 2024 programı kullanılarak tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda“kadın bağımlıların madde kullanım süreçleri”,“kadın bağımlıların tedavi süreçleri”,“bağımlılıkla baş etme mekanizmaları”,“kadın madde bağımlılığına ilişkin öneriler”olmak üzere dört ana tema ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları, kadınların madde kullanımına başlama süreçlerinin çoğunlukla aile içi şiddet, sosyal baskı ve psikolojik travmalar gibi hem toplumsal hem bireysel etkenlerle şekillendiğini göstermektedir. Bağımlılık, kadınların aile yaşantısı, iş hayatı ve sosyal ilişkileri üzerinde derin yıkımlar yaratmakta; özellikle annelik rolleri, ekonomik bağımsızlık ve toplumsal kabul gibi alanlarda ciddi kayıplara neden olmaktadır. Tedavi sürecinin sürdürülememesinde motivasyon eksikliği, hizmetlere erişimde yaşanan güçlükler, toplumsal cinsiyet temelli damgalanma ve güvenlik kaygıları belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Kadınların profesyonel destek alma yolundaki ilk adımları çoğunlukla dışsal faktörlere bağlıyken, tedavinin devamlılığı ve başarısı daha çok içsel motivasyona dayanmaktadır. Ancak bu süreçte başvurulan başa çıkma yöntemlerinin çoğu yetersiz ve uzun vadeli başarı sağlayamayan stratejilerden oluşmaktadır. Sosyal destek mekanizmaları, bireysel değerlerle yeniden bağ kurma ve aileden sağlanan destek, iyileşmeyi destekleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu bulgular, kadınlara özgü ihtiyaçlara cevap verebilecek, travma duyarlılığı yüksek ve bütüncül hizmet modellerine olan gerekliliği açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the experiences of women with substance addiction from the perspective of social workers. In line with this aim, the Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) method, one of the qualitative research methods and techniques, was employed. Participants were selected through purposeful sampling, focusing on social workers who work with women in the field of substance addiction. The snowball sampling method was used to reach participants who were difficult to access. The research was conducted in the central districts and surrounding areas of Konya and Ankara. Social workers who had worked with women with substance addiction for at least one year were included in the study. In-depth interviews were conducted with 17 participants who met the inclusion criteria, using a semi-structured interview guide. The data were analyzed using thematic analysis with the help of the MAXQDA 2024 software. As a result of the analysis, four main themes were identified: Experiences of substance use among women, Treatment experiences of women with addiction, Coping mechanisms with addiction, and Recommendations regarding female substance addiction. Research findings reveal that women's initiation into substance use is predominantly shaped by both societal and individual factors, such as domestic violence, social pressure, and psychological trauma. Addiction has deeply destructive effects on women's family life, professional careers, and social relationships—particularly harming their roles as mothers, their economic independence, and their social acceptance. Key obstacles to sustaining treatment include a lack of motivation, difficulties in accessing services, gender-based stigma, and safety concerns. While external factors often play a role in prompting the initial pursuit of professional help, the continuation and success of treatment largely depend on internal motivation. However, the coping strategies that women typically employ in this process tend to be inadequate and unsustainable in the long term. Social support systems, reconnection with personal values, and familial support emerge as critical factors that enhance recovery. These findings underscore the need for comprehensive, gender-sensitive, and trauma-informed service models tailored to the specific needs of women.