Kamu yönetiminde dijitalleşmenin şeffaflık üzerindeki rolü
The role of digitalization on transparency in public administration
  1. Tez No: 951123
  2. Yazar: HACER ÇİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kamu yönetiminde dijitalleşme, hizmet ve işlemlerin internet ve diğer teknolojiler aracılığıyla yürütülmesini ifade etmektedir. Bu durum kamu kurumlarının vatandaşların daha hızlı ve kolay erişebileceği hizmetleri sunmak için süreçlerini ve teknolojilerini güncellemelerini gerektirmektedir. Dijitalleşme verimliliği artırma, maliyetleri azaltma ve hizmetleri daha adil dağıtma fırsatları sunmaktadır. Örneğin dijitalleşmeyle vatandaşlar işlemlerini çevrimiçi olarak gerçekleştirebilirken, kamu kurumları da verileri daha iyi analiz ederek hizmetleri daha verimli bir şekilde sunabilmektedir. Ancak dijital araçlar, vatandaşın güvenliği ve kişisel verilerin korunması gibi önemli konuları da içermektedir. Yönetimde şeffaflık, yöneticilerin ve kamu kuruluşlarının faaliyetlerini dürüst ve açık bir biçimde gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla kurumsal kararların ve faaliyetlerin halk tarafından daha kolay anlaşılmasını ve desteklenmesine olanak tanır. Ayrıca şeffaflık yoluyla bir hizmetin veya ürünün kalitesi ve etkinliği daha iyi değerlendirilebilir. Özellikle kamu kurumları için şeffaflık önemlidir çünkü şeffaflık, halkın hükümet faaliyetlerini anlamasını ve hükümet kararlarının doğruluğunu ve etkililiğini değerlendirmesini sağlar. Günümüzde pek çok ülke kamu yönetiminde şeffaflığın artırılması amacıyla çeşitli yasa, yönetmelik ve mekanizmalardan yararlanmaktadır. Şeffaflık, hesap verebilirlik mekanizmalarının işleyişini kolaylaştırır ve yönetimin güvenilirliğini artırır. Bu durum, halkın hükümete olan güvenini temin ederken, hükümetin de halka karşı sorumlu olduğunu vurgular. Bu bağlamda kamu yönetiminde şeffaflık çok önemli bir rol oynamaktadır. Dijitalleşme, kamu kurumlarının verileri daha şeffaf ve erişilebilir bir şekilde paylaşmasına, dolayısıyla yolsuzluğun önlenmesine ve hizmetlerin daha verimli yönetilmesine olanak tanıdığından, kamu yönetiminde dijitalleşme ile şeffaflık arasında bir ilişki vardır. Bu bağlamda dijitalleşmenin kamu yönetiminde şeffaflığı sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmada dijitalleşme ile kamu yönetiminin şeffaflığı arasındaki ilişki tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization in public administration refers to the execution of services and transactions via the internet and other technologies. This requires public institutions to update their processes and technologies to provide services that citizens can access faster and more easily. Digitalization offers opportunities to increase efficiency, reduce costs, and distribute services more fairly. For example, with digitalization, citizens can perform their transactions online, while public institutions can provide services more efficiently by analyzing data better. However, digital tools also include important issues such as citizen security and protection of personal data. Transparency in administration enables managers and public institutions to carry out their activities honestly and openly. Therefore, it allows institutional decisions and activities to be more easily understood and supported by the public. In addition, the quality and effectiveness of a service or product can be better evaluated through transparency. Transparency is especially important for public institutions because transparency enables the public to understand government activities and evaluate the accuracy and effectiveness of government decisions. Today, many countries use various laws, regulations, and mechanisms to increase transparency in public administration. Transparency facilitates the functioning of accountability mechanisms and increases the reliability of the administration. This situation ensures the public's trust in the government, while emphasizing that the government is accountable to the public. In this context, transparency plays a very important role in public administration. Since digitalization allows public institutions to share data more transparently and accessiblely, thus preventing corruption and managing services more efficiently, there is a relationship between digitalization and transparency in public administration. In this context, we can say that digitalization has the potential to provide transparency in public administration. In the study, the relationship between digitalization and transparency of public administration is discussed.