Akdeniz Bölgesi'nde yayılış gösteren bazı Lomelosia Raf. (Caprifoliaceae) taksonlarının biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activities of some Lomelosia Raf. (Caprifoliaceae) taxa distributed in the Mediterranean Region
- Tez No: 951137
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesi'nde doğal olarak yayılış gösteren ve 3'ü endemik olan Lomelosia Raf. cinsine ait 6 takson toplanmıştır. Toplanan örneklerin toprak üstü kısımlarından metanollü ekstreler elde edilmiştir. Ekstrelerin fenolik bileşen içeriği Ultra Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (UHPLC-MS/MS) ile belirlenmiştir. Ekstrelerde kuinik asit, gallik asit, protokateşik asit, klorojenik asit, protokateşik aldehit, kafeik asit, p-kumarik asit, sinarosit, izokersitrin, kozmosin, astragalin, luteolin ve apigenin tespit edilmiştir. Ekstrelerin toplam fenolik madde miktarlarının 20.35-39.79 mg gallik asit eşdeğeri/g ekstre, toplam flavonoid miktarlarının 5.87-14.36 mg kersetin eşdeğeri/g ekstre arasında olduğu belirlenmiştir. Ekstrelerin fosfomolibdenyum yöntemi ile belirlenen toplam antioksidan aktivitelerinin 57.51–126.48 mg askorbik asit eşdeğeri/g ekstre arasında olduğu belirlenmiştir. DPPH yönteminde, L. rotata (IC50 = 23.20 μg/mL) en yüksek antiradikal aktiviteye sahip iken, L. kurdica (IC50= 50.31 μg/mL) en düşük antiradikal aktiviteye sahiptir. FRAP yönteminde, L. prolifera (3.7 mM/L) en yüksek indirgeyici güce sahipken, L. solymica (1.22 mM/L)'nın en düşük aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. CUPRAC yönteminde, L. variifolia en yüksek aktiviteye sahipken, L. solymica'nın en düşük aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Ekstrelerin antibakteriyel aktiviteleri 13 adet bakteri türüne karşı agar difüzyon yöntemi ile test edilmiştir. Çalışmada kullanılan Lomelosia metanollü ekstrelerinin çalışılan konsantrasyonda test edilen bakterilere karşı aktivite göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 taxa, 3 of which are endemic, belongs to Lomelosia Raf. genus were collected. The collected taxa are naturally distributed in the Akdeniz Region. The methanol extracts were obtained from the aerial parts of the collected samples. Phenolic compound analysis of the extracts were carried out by Ultra High Performance Liquid Chromatography (UHPLC-MS/MS). Quinic acid, gallic acid, protocatechuic acid, chlorogenic acid, protocatechuic aldehyde, caffeic acid, p-coumaric acid, cynaroside, isoquercitrin, cosmosin, astragalin, luteolin and apigenin were detected in the extracts. It was determined that the total phenolic content of the extract was between 20.35-39.79 mg gallic acid equivalent/ g extract and the total flavonoid content was between 5.87-14.36 mg quercetin equivalent/g extract. It has been detected that the total antioxidant activities determined by phosphomolybdenum method of extracts ranged from 57.51 to 126.48 mg ascorbic acid equivalent/g extract. In the DPPH method, L. rotata (IC50 = 23.20 μg/mL) have the highest antiradical activity while L. kurdica (IC50 = 50.31 μg/mL) had the lowest antiradical activity. In the FRAP method, L. prolifera (3.7 mM/L) was found to have the highest reducing power while L. solymica (1.22 mM/L) had the least reducing power. In the CUPRAC method, L.variifolia was found to have the highest activity while L. solymica had the least activity. Antibacterial activity of all extracts was investigated against 13 bacteria species by agar diffusion assay. The extracts used in the study were found to have no activity against the bacteria tested at studied concentration.