Mastitisli sütlerden Staphylococcus chromogenes izolasyonu, antibiyotik dirençlilik profillerinin belirlenmesi ve genotiplendirilmesi
Isolation of Staphylococcus chromogenes from mastitic milk, determination of antibiotic resistance profiles, and genotyping
- Tez No: 951136
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Aydın, İzmir ve Manisa illerindeki süt sığırcılığı işletmelerinde bulunan ineklerin sütlerinden izole edilen Staphylococcus chromogenes suşlarının, antibiyotik dirençlilik profillerinin belirlenmesi ve genotiplendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2022–2024 yılları arasında gerçekleştirilen bu çalışmada, 200 büyükbaş hayvana ait süt örneklerinden konvansiyonel, hızlı teşhis ve moleküler yöntemler kullanılarak izole edilen Staphylococcus chromogenes suşlarının filogenetik yakınlıkları RAPD-PCR yöntemi ile belirlenmiş, ayrıca antibiyotik duyarlılık testleri Kirby-Bauer Disk Difüzyon Metodu ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmada kullanılan 200 süt numunesinden 20'sinde Staphylococcus chromogenes izole edilmiştir. İzolatların filogenetik yakınlıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen RAPD-PCR genotiplendirme analizinde %70 benzerlik saptanmıştır. Yapılan antibiyogram testleri sonucunda izolatların penisiline %85, gentamisine %95, eritromisine %70, doksisilin, siprofloksasin ve kloramfenikole %100, trimetoprim/sulfametoksazole ise %5 duyarlı olduğu, ayrıca tetrasikline %80 ve oksasiline %15 duyarlılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, Aydın, Manisa ve İzmir illerindeki süt sığırcılığı işletmelerinde Staphylococcus chromogenes etkeninin insidansı ve antibiyotik direnç profilleri ortaya konmuştur. Subklinik mastitisli süt örneklerinden yaygın olarak izole edilen bir KNS türü olan Staphylococcus chromogenes'in doğru şekilde belirlenmesi ve tedavi için uygun antibiyotiğin hızlı ve doğru bir şekilde seçilmesinin büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to isolate Staphylococcus chromogenes strains from the milk of cows in dairy farms located in Aydın, İzmir, and Manisa provinces, and to determine their antibiotic resistance profiles and perform genotyping. Material and Methods: In the study conducted between 2022 and 2024, phylogenetic relationships of Staphylococcus chromogenes strains isolated from milk samples of 200 cattle were determined using RAPD-PCR method, following isolation by conventional, rapid diagnostic, and molecular methods. Additionally, antibiotic susceptibility tests were performed using the Kirby-Bauer Disk Diffusion Method. Results: Out of the 200 milk samples analyzed in the study, Staphylococcus chromogenes was isolated and identified in 20 samples. RAPD-PCR genotyping analysis performed to determine the phylogenetic relationships of the isolates revealed a similarity of 70%. Antibiogram results showed that the isolates were sensitive to penicillin (85%), gentamicin (95%), erythromycin (70%), doxycycline, ciprofloxacin, and chloramphenicol (100%), trimethoprim/sulfamethoxazole (5%), tetracycline (80%), and oxacillin (15%). Conclusion: In this study, the incidence and antibiotic resistance profiles of Staphylococcus chromogenes in dairy cattle farms in the provinces of Aydın, Manisa, and İzmir were revealed. It was concluded that accurate identification of Staphylococcus chromogenes, a coagulase-negative staphylococcus (CNS) species commonly isolated from milk samples with subclinical mastitis, and the rapid and precise selection of the appropriate antibiotic for treatment are of great importance.